یک گروه بین‌المللی از دانشمندان به سرپرستی محققان سوئدی وجود عنصر ناشناخته‌ای با عدد اتمی 115 را تایید کردند.
این عنصر دارای قابلیت پرتوزایی و عمر آن کمتر از یک ثانیه است و سپس به اتم های سبک تر تجزیه می شود.
آزمایش انجام شده در آلمان، اندازه گیری های پیش از این را که توسط گروهی از محققان روسی انجام شده بود را تایید کرد. «دریک رودولف» استاد فیزیک دانشگاه لوند سوئد گفت: این آزمایش بسیار موفقیت آمیز و یکی از مهمترین اقدامات در این زمینه علمی طی سال های اخیر است. پس از کشف اولیه «عنصر 115» توسط پژوهشگران روسی، تایید مستقل برای اندازه گیری تعداد پروتون های واقعی آن ضروری شد. بر اساس اعلام دانشگاه لوند، محققان با بمباران یک ورقه نازک از آمریکیوم با یون های کلسیم، توانستند فوتون های مرتبط با تجزیه الفای این عنصر جدید را اندازه گیری کنند؛ انرژی های قطعی از فوتون ها با انرژی های پرتوی ایکس مورد انتظار، مطابقت داشت. با وجود این یافته ها که نتایج آنها در نشریه «Physical Review Letters» منتشر شده است این عنصر ابر سنگین باید توسط سازمان های شیمی و فیزیک تایید شود که آنها تصمیم بگیرند آیا آزمایش های بیشتری پیش از اعلام کشف این عنصر جدید توصیه شود یا خیر. دانشمندان موسسه تحقیقات هسته ای «دوبنا» در نزدیکی شهر مسکو با همکاری محققان آزمایشگاه ملی «لارنس لیورمور» در آمریکا موفق شدند با استفاده از تجهیزات شتاب دهنده ذرات، عناصر شماره 113 و 115 را بوجود آورند.

خواص غیر عادی این دو عنصر کاملا با خواص 92 عنصری که به طور طبیعی در کره زمین وجود دارند، متفاوت است. عناصر بسیار سنگین با خواص غیر عادی احتمالا در پی انفجار ستاره های عظیم موسوم به  ابرنواختر و یا در لحظات وقوع انفجار بزرگ نیز به طور طبیعی خلق شده اند.

چنین عناصر بسیار سنگینی در شرایط کره زمین پایدار نیستند و تنها در آزمایشگاه و به کمک تجهیزات شتاب دهنده ذرات و شکاف هسته اتم ها ممکن است به صورت موقت خلق شوند، اما احتمالا هیچگاه کاربرد روزمره نخواهند یافت. عنصر شماره 115 که نام «اونانپنتیوم» برای آن در نظر گرفته شده به مدت یک دهم ثانیه در شرایط آزمایشگاهی پایدار باقی ماند و بعد به عنصر شماره 113 با نام «اونانتریوم» تبدیل شد که این عنصر نیز بیش از یک ثانیه پایدار باقی نماند.(مهر)

+ نوشته شده در جمعه ۱۳۹۲/۰۶/۰۸ساعت ۱۹:۳۰ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

فرانک مجیدی: کربن، به‌دلیل توانایی‌اش در ایجاد چهار پیوند کوالانسی عنصری هیجان‌انگیز و قابل‌بحث برای شیمی‌دان‌ها و دانشمندان علوم زیستی است. همین توانایی کربن، این امکان را به آن می‌دهد که در ساده‌ترین ترکیبات، تا پیچیده‌ترین مولکول‌ها و پلیمرهای آلی یا سلولی و پیچیده‌ترین ابزارهای تکنولوژی حضور یابد. در سال‌های اخیر، کربن به‌صورت بوکی‌بال، نانوتیوب و فرم‌هایی از گرافن سنتز شده‌است. این فرم‌های تازه، علاوه بر فرم‌هایی کلاسیک مانند خودِ کربن، گرافیت و الماس، این تصور را ایجاد می‌کند که صورت جدیدی از این عنصر قابل شناسایی نباشد. با این وجود، لیو و همکارانش در دانشگاه رایس واقع در هوستون، با محاسباتی که انجام داده‌اند، نشان می‌دهند که امکان ایجاد شکل تازه‌ای از کربن در فرمی قدرتمندتر از آن‌چه پیش‌تر شناخته‌شده، وجود دارد.

ماده‌ی تازه، «کربین» (Carbyne) نامیده می‌شود که در آن، اتم‌ها با پیوندهای سه‌گانه و یگانه‌ی جایگزین، یا پیوندهای دوگانه‌ی متوالی به هم متصل شده‌اند. البته وجود این ماده، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. ستاره‌شناسان بر این باورند که نشانه‌هایی از این ماده را در فضا شناسایی نموده‌اند، اما شیمی‌دان‌ها سال‌ها برای ساخت این ماده تلاش کرده‌اند و در نهایت، چند سال قبل این ماده به‌صورت محلول و تنها با ۴۴ اتم کربن در زنجیره ساخته‌شد. نزد برخی از شیمی‌دان‌ها، تصور بر این است که این ماده، در حدی ناپایدار باشد که با تماس دو رشته از این ماده، واکنشی انفجاری رخ دهد. با این‌حال، میزان قدرتمندی این ماده، برای دانشمندان علوم نانو هیجان‌انگیز است. ماده‌ای با این میزان قدرت، حتماً مفید و قابل کاربرد هم هست!

08-18-2013 08-32-46 AM


ادامه مطلب
+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۲/۰۵/۲۷ساعت ۱۴:۵۹ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

فرانک مجیدی: در تاریخ علم، مواد و ابزار زیادی به صورت کاملاً اتفاقی ساخته شده‌اند. علم شیمی هم در سنتز چنین موادی، مثال‌هایی پرشمار دارد. به تازگی در دانشگاه «آپسالا»ی سوئد، محققان ماده‌ای جدید و با خواص جالب توجه سنتز نموده‌اند. جالب آن‌که تلاش برای ساخت این کربنات‌منیزیم، چیزی درحدود یک قرن در دستور کار بسیاری از آزمایشگاه‌ها قرار گرفت و هر بار این پروژه با شکست مواجه گشت، اما این‌بار به‌صورت کاملاً اتفاقی ساخته شد.

این کربنات فلزی، به افتخار دانشگاهی که در آن سنتز شده، آپسالیت نامیده می‌شود. هر گرم از این ماده می‌تواند مساحتی در ابعاد ۸۰۰ مترمربع داشته‌باشد که در میان کربنات‌های فلزات قلیایی، بالاترین سطح را داراست. سطح این ماده، پوشیده از حفراتی است که قطر آن‌ها به کمنر از ۱۰ نانومتر می‌رسد. چنین شرایطی، سبب می‌شود که این ماده حتی در اندک‌ترین رطوبت‌ها نیز جذب آب بالاتری نسبت به مواد جاذب پیشین از خود نشان دهد، چیزی حدود ۵۰٪ توانایی جذب بیشتر در قیاس با بهترین مواد جاذب. بعلاوه این ماده می‌تواند ۷۵٪ بیش از مواد مشابه آب جذ‌ب‌شده را حفظ نماید، حتی در تغییر رطوبتی از ۹۵٪ به ۵٪ در دمای اتاق. این‌همه، با صرف انرژی‌ای کمتر میسّر شده‌است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۵/۰۳ساعت ۰:۳۰ قبل از ظهر توسط خانم راستاد |

به یاری خداوند متعال بیستمین سمینار شیمی آلی ایران 14-12 تیر ماه 1392 با همکاری انجمن شیمی ایران در دانشکده شیمی دانشگاه بوعلی سینا برگزار خواهد شد. لذا از کلیه اساتید، پژوهشگران، دست اندرکاران صنایع شیمیایی و دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی جهت شرکت در این سمینار دعوت به عمل می آید.

اهداف سمینار

این سمینـار جهت آشنایی هر چه بیشتر متخصصین شیمی آلی کشور با آخرین دستاوردهای علمی، گستــرش و تقویت ارتباطات علمی بین مـراکز تحقیقاتی، دانشــگاهی و صنعتی در زمینـــه های مختلف به شرح زیر برگزار می شود:

 • سنتز ترکیبات آلی

 • طیف سنجی آلی

 • صنایع شیمی آلی و پلیمر

 • صنایع شیمی آلی و داروئی

 • سینتیک و مکانیزم واکنشهای آلی

 • شیمی فضائی و آنالیز صورتبندی

 • طراحی و مدل سازی مولکولی

 • مواد پر انرژی و مقوله های دفاعی

 • بیوشیمی، بیوتکنولوژی، فیتوشیمی

 •  نانو شیمی

 • سموم و آفت کشه

  این همایش سعی دارد مسائل شیمی آلی را از دید متخصصین و اساتید این رشته در محورهای مختلف ذیل بررسی نماید تا گامی در جهت پیشرفت و گسترش هر چه بیشتر علم شیمی برداشته و ذهن اصحاب صنعت را به سمت برنامه ریزی دراین رشته هدایت کند.

  • ایجاد بستر مناسب برای تبادل نظر بین اندیشمندان، اساتید و محققان در عرصه های علمی و صنعتی

  • گسترش مشارکت و تبادل دانش و اطلاعات بین استادان و پژوهشگران دانشگاه ها، مؤسسات تحقیقاتی و صنعت

  • ارزیابی توانایی های علمی در زمینه برآورد، طراحی و اجرای یافته های شیمی آلی

  • آشنایی و دستیابی به آخرین دستاوردها و تکنولوژی پیشرفته جهان

  • ایجاد همسویی و هماهنگی بین متخصصان و محققان

  • ارایه روش ها و فن آوری های جدید جهت تجارب علمی محققان

  • دعوت از دانشگاهیان جهت ارایه دستاوردهای کاربردی و تعامل بیشتر با صنایع شیمیایی

  •  

 • راهنمای ثبت نام: http://org20th.ir/fa/Page-Detail-13.aspx

 • منابع: http://www.org20th.ir/ 

 • http://seminariran.ir/index.php/world/engineering/chemistry-polymers-nuclear/item/421-twentieth-congress-of-organic-chemistry

+ نوشته شده در شنبه ۱۳۹۲/۰۳/۰۴ساعت ۱۷:۲۹ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

در یک محوطۀ آموزشی برای مامورین آتش نشانی در نزدیکی بارسلون، یک آزمایش غیر عادی، دانشمندان و ماموران امداد را گرد هم آورده است. در چارچوب یکی از پروژه های تحقیقاتی اتحادیه اروپا، آنها دستگاهی را آزمایش می کنند که در صورت زمین لرزه یا فرو ریختن ساختمان، می تواند قربانیانی را که زیر آوار هستند، پیدا کند. قدرت بویائی این دستگاه، بهتر از سگ های نجات است و نسبت به امدادگران هم دید بهتری دارد.

نیکولا آسِد، در مرکز خدمات اضطراری فرانسه امدادگر است و می گوید: “گاهی اوقات، هنگامی که فقط یک انگشت از زیر آوار خارج شده است، به سختی آن را شناسایی می کنیم. آیا یک انگشت است؟ یک سنگ است یا از بقایای ساختمان است؟ این دوربین ها که عملکردهای مختلف دارند، مانند دوربین های حرارتی، به ما اجازه می دهند تا در این مواقع بهتر تصمیم گیری کنیم.”


ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۱/۲۸ساعت ۱:۰ قبل از ظهر توسط خانم راستاد |

نانو در زلزله


آمار زلزله در این چند سال اخیر نه تنها در کشور ما بلکه در جهان زیاد بوده
حال میخواهیم بدانیم زلزله چطور اتفاق می افتد؟ یا اینکه قبل از آمدن علائمی دارد؟ یا چطور هست که حیوانات قبل از وقوع، زلزله را حس میکنند؟ خوشبختانه امروز بشر توانسته با علم نانو به این سوالات پاسخ دهد.

زمین لرزه ها قبل از وقوع، علائم مختلفی را از خود بروز می دهند که با اندازه گیری آنها می توان زلزله را پیش بینی نمود، هرچه به وقوع زمین لرزه ها نزدیک تر می شویم این علائم بزرگتر می شوند برای همین است که برخی از حیوانات قادرند چند ثانیه قبل از وقوع زلزله عکس العمل نشان دهند. استفاده از فناوری نانو موضوعی است که مورد توجه زلزله شناسان قرار گرفته است تا به بسیاری از اطلاعاتی كه از زلزله‌های بسیار كوچك قبل از به وقوع پیوستن زلزله‌های بزرگ ثبت می‌ شوند، دست یافت.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۲/۰۱/۲۷ساعت ۲۳:۵۹ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

بعد از هفت ماه و اندی قرار ندادن مطلب در اینجا متاسفانه وقوع زلزله شدید ظهر امروز در شهرستان سراوان من رو واداشت که غیبت عمدی و سکوتم رو بشکنم.

هموطنان عزیز ساکن سیستان و بلوچستان همدردی ما را پذیرا باشید. انشالله زلزله رخ داده ی امروز با کمترین خسارت بخیر بگذرد. به نظر مي رسد اين بار عمق زياد زلزله، به داد مردم رسيده. شايد اينكه زلزله در پهنه بسيار بزرگي احساس شد به دليل عمق زياد كانون آن باشد. چنانچه خسارت جاني آن بسيار كم باشد در آن صورت با حداقل خسارت، حجم بسيار زيادي از انرژي دروني زمين آزاد شده و اين امر از وقوع زلزله هاي مهيب تر و كم عمق تر، حداقل در يك بازه زماني میان مدت، جلوگيري خواهد كرد.                                   

+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۲/۰۱/۲۷ساعت ۲۳:۵۷ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |


شاید ديگر نیاز نباشد از اين به بعد زمانی که برای گردش به خارج از شهر می روید تعداد زيادی باتری برای انواع چراغ های اضطراری با خود همراه داشته باشید. اگر این فانوس LED شرکت ژاپنی Green House را بخريد، باید به جای باتری با خود یک ظرف آب و یک نمکدان برداريد.

 این چراغ اضطراری که با آب نمک روشن می شود، به جای باتری یک محفظه 350 ميلی لیتری آب نمک دارد و تنها با 16 گرم نمک می توان 8 ساعت از روشنایی آن استفاده نمود.  

برق لازم جهت روشن کردن LED از طريق یک پيل الکتروشیمیایی توليد می شود که آب نمک، الکترولیت و منیزیم - کربن دو الکترود مثبت و منفی آن هستند. شاید بتوان در نمونه های توسعه یافته این محصول علاوه بر استفاده از برق توليدی برای روشنایی، جهت شارژ انواع وسایل دارای پورت USB هم از آن استفاده کرد.

 از آنجا که الکترود منیزیم تنها برای توليد 120 ساعت برق مناسب است، به همراه اين چراغ يک الکترود اضافه منیزیم نيز عرضه خواهد شد. هنوز خبری از قيمت این محصول نیست اما قرار است از سپتامبر 2012 وارد بازار شود.
+ نوشته شده در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۶/۲۰ساعت ۱۹:۲۰ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

تاریخ ثبت نام کلیه پذیرفته شدگان ورودی جدید سال ۹۱ دانشگاه پیام نور اعلام شد.
به گزارش اخبار پیام نور، انتخاب واحد نیمسال اول دانشجویان ورودی قدیم دانشگاه پیام نور بر اساس تقویم آموزشی از امروز آغاز می شود. دانشجویان پیام نور از امروز ۱۸ شهریور ۹۱ می توانند با مراجعه به سیستم گلستان به آدرس  reg.pnu.ac.ir و از مسیر :ثبت نام --> عملیات ثبت نام --> ثبت نام اصلی، از زمان ثبت نام و انتخاب واحد خود اطلاع پیدا کنند. هر دانشجو در زمان مشخصی می تواند انتخاب واحد کند. از تاریخ و ساعت مشخص شده هر دانشجو ۷۲ ساعت فرصت دارد تا انتخاب واحد کند.
نکته : طبق بخشنامه معاونت امور اساتيد و دروس معارف اسلامی در دانشگاهها و همچنين مدير گروه معارف اسلامي، از این پس دانشجويان در يك نيمسال تحصيلی می توانند فقط يك عنوان درسی از دروس معارف (دو واحد) را بگذرانند. برای مشاهده پاسخ به سوالات متداول کلیک کنید
 اخرین لیست دروس عمومی پیام نور کلیک کنید
 زمان ثبت نام ورودی های جدید دانشگاه پیام نور / ثبت نام سال تحصیلی 92-91 کلیک کنید

+ نوشته شده در شنبه ۱۳۹۱/۰۶/۱۸ساعت ۱۴:۷ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |


برای دانلود برنامه امتحانات ترم اول سال تحصیلی ۹۲-۹۱ دانشگاه پیام نور کلیک کنید

                                                    (کلیه رشته ها)


اخبار پيام نور به اطلاع کلیه دانشجویان پیام نور میرساند 
ملاک برنامه امتحانات گزارش ۴۲۸ ( کارت ورود به جلسه امتحانات پیام نور )در سیستم گلستان می باشد و این برنامه به دلیل در خواست های مکرر دانشجویان قرار داده شده است


+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۶/۱۵ساعت ۱۶:۳۴ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

                                      به نام پاكش و به پاكي نامش

سلام

به همه دوستانم تبريك ميگم، خوشحالم كه زحماتشون نتيجه بخش بوده. اميدوارم سال بعد تعداد افراد  قبولي خيلي بيشتر از اينها باشه.


خانم ليلا گوديني، شيمي آلي، دانشگاه زنجان(روزانه)

خانم ياسمن كيانيان، شيمي تجزيه، دانشگاه رازي(روزانه)

خانم ژيلا زارع، شيمي تجزيه، دانشگاه رازي(روزانه)

خانم مريم شفيعي مهر، شيمي فيزيك، دانشگاه رازي(روزانه)

خانم مائده فتاحي، شيمي فيزيك، دانشگاه اروميه(روزانه)

خانم سهيلا نخجيري، شيمي كاربردي، دانشگاه همدان(شبانه)

خانم ثريا قيسوندي، شيمي تجزيه، دانشگاه اروميه(شبانه)

+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۱/۰۶/۱۴ساعت ۲۲:۲۲ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

خطرات الکل

نتایج حاصل از بررسیهای دانشمندان نشان می دهد که مصرف الکل احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. نتایج حاصل از این بررسی در 22 آگوست در 244 امین نشست ملی انجمن شیمی آمریکا اعلام شده است.

الکل بر اثر سوخت و ساز انجام گرفته در بدن تجزیه می شود که یکی از مواد حاصل از تجزیه الکل استالدئید می باشد. استالدئید اسکلتی شبیه فرم آلدئید دارد، فرم آلدئید ماده ای سرطانزا است، که بر اساس نتایج حاصل از بررسیها  صدمه به DNA و ناهنجاریهای کروموزومی را باعث می شود.

تمام شواهد حاکی از آن است که تولید و تجمع استالدئید بعد از مصرف الکل موجب صدمه به DNA می گردد. در بدن بسیاری از مردم آنزیم الکل دهیدروژناز وجود دارد که استالدئید تولید شده را به استات تبدیل می کند. با این حال حدود 30 درصد از آسیائی ها ( حدود 1.6 میلیارد نفر)، بدلیل تفاوتهای ژنتیکی قادر به تبدیل استالدئید به استات نیستند.

منبع، منبع

+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۱/۰۶/۰۵ساعت ۱۷:۵۵ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

وقتی قصد خرید لوازم آرایشی دارید، ممکن است پیدا کردن رنگ دلخواه که با رنگ پوست تان متناسب باشد برای تان مشکل باشد. اگر علاوه بر این ها به دنبال یک ماده آرایشی ایمن و غیرسمی هم باشید که هیچ گونه خطری برای سلامت شما نداشته باشد و بعدها شما را دچار مشکلات متعدد نسازد کار سخت تر می شود. شما بهتر می دانید که باید همیشه به دنبال مواد آرایشی غیرسمی باشید به خصوص بعضی از لوازم آرایشی بسیار مهم تر هستند مثلا حتما باید به دنبال رژلبی سالم باشید چون لب ها یکی از حساس ترین قسمت های بدن هستند. دکتر استکی مالکان، عضو انجمن مواد آرایشی سالم و نویسنده کتاب «تنها به دنبال صورت زیبا نباشید» می گوید: «پوست به شدت مواد مختلف روی خود را جذب می کند و علاوه بر این، موادشیمیایی که روی لب های تان استفاده می کنید به راحتی می تواند وارد دهان شما و بعد وارد دستگاه گوارش شود.»

بعضی از مارک ها تمام مواد مصرفی شان را روی برچسب محصول تولیدی نمی نویسند بنابراین یک مقدار انتخاب ماده آرایشی سالم مشکل تر می شود و نمی توان به راحتی مواد آرایشی سمی را تشخیص داد. انجمن مواد آرایشی سالم و ایمن فهرستی از مواد شیمیایی مضر را منتشر کرده است که در ادامه مطلب هر کدام توضیح داده شده اند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در شنبه ۱۳۹۱/۰۶/۰۴ساعت ۱۹:۸ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

به گزارش اخبار پیام نور تاریخ برگزاری کلیه امتحانات ترم تابستان ۹۱ در کلیه مراکز دانشگاه پیام نور تغییر کرد. دانشگاه پیام نور در اطلاعیه ای تغییر در برنامه امتحانات ترم تابستان ۹۱ دانشگاه پیام نور را اعلام کرد و بدین ترتیب ترم تابستان ۹۱ پیام نور از روز ۱۲ شهریور ۹۱ آغاز خواهد شد و تا ۱۹ شهریور ادامه خواهد داشت. جدول زیر نشان دهنده تاریخ های جدید امتحانات می باشد. لازم به ذکر است ساعت برگزاری امتحانات تغییری نکرده است. به دلیل این تغییرات انتظار میرود سیستم گلستان برای حذف و یا اضافه واحدهای ترم تابستان ۹۱برای دانشجویان پیام نور فعال شود

تاریخ امتحان لغو شده قبلی تاریخ جدید امتحان                      
۴ شهریور ۹۱ ۱۲ شهریور ۹۱                 
۵ شهریور ۹۱ ۱۳ شهریور ۹۱
۶ شهریور ۹۱ ۱۴ شهریور ۹۱
۷ شهریور ۹۱ ۱۵ شهریور ۹۱
۸ شهریور ۹۱ ۱۶ شهریور ۹۱
۹ شهریور ۹۱ ۱۸ شهریور ۹۱
۱۱ شهریور ۹۱ ۱۹ شهریور ۹۱

برای مشاهده اصل اطلاعیه صادر شده کلیک کنید
+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۱۰ساعت ۲۱:۳۰ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

جام جم آنلاين: تاريخچه رژلب به سال‌هاي بسيار دور برمي‌گردد. زماني كه در يونان‌باستان انسان‌ها به كمك روش‌هاي مختلف از قبيل استفاده از رنگدانه‌ها، ريشه گياهان و سرخاب، لبان خود را گلگون مي‌كردند.

در يك برهه زماني حتي از ترشحات قرمزرنگ يك حشره براي اين كار مصرف مي‌شده كه به علت گرانقيمت بودن آن، تنها اقشار ثروتمند مي‌توانستند از آن استفاده كنند، اما در حال حاضر با پيشرفت صنعت لوازم آرايش، شما مي‌توانيد با كمترين هزينه يك رژلب خريداري كنيد، اما چالش اصلي درحقيقت همين‌جاست كه هر رژلبي، مناسب نيست.

نتايج تحقيقات اخير در آمريكا نشان مي‌دهد نيمي از رژلب‌هاي موجود در بازار داراي مقادير بالاي سرب هستند. به مرور زمان با استفاده مداوم از اين گونه رژلب‌ها، ميزان سرب خون افزايش مي‌يابد و اين عنصر سمي با دخالت در كار آنزيم‌ها در روند توليد هموگلوبين اخلال ايجاد مي‌كند و حتي در غلظت بالا (0.6 تا يك ميلي‌گرم در ليتر) به علت كمبود هموگلوبين موجب كم‌خوني نيز مي‌شود. همچنين از ديگر عوارض آن مي‌توان به از كارافتادن كليه‌ها و آسيب‌هاي مغزي اشاره كرد. با توجه به پيامدها و عوارضي كه ذكر شد، مي‌بايست بيش از پيش احساس خطر كرد و هنگام خريد دقت بيشتري به خرج داد.

معمولا رژلب‌هاي بي‌نام و نشان و بدون جعبه و به اصطلاح فله‌اي كه با قيمتي ارزان و ظاهري شكيل و جذاب در بسته‌هاي 60 عددي عرضه مي‌شود، خطر آلودگي بيشتري دارد. هر عدد رژلب بايد به طور جداگانه در جعبه‌هاي مقوايي بسته‌بندي شود و نام مواد اوليه آن و مشخصات محصول به طور كامل روي آن قيد شود. شما مي‌توانيد براي اطمينان خاطر از اين‌كه رژلب آلوده به سرب است يا خير؛ مقداري از آن را روي دست‌تان بماليد، سپس با يك انگشتر طلا خراشي روي آن ايجاد كنيد. اگر رنگ آن، تيره شد، حاوي سرب است. نكته ديگري كه بايد به آن توجه كنيد، اين است كه هنگام خريد، هيچ‌گاه رژلب را روي لب‌هاي خود امتحان نكنيد، زيرا استفاده نفرات قبلي از نمونه‌هاي آزمايشي مي‌تواند بسياري از ويروس‌ها و آلودگي‌هاي ميكروبي را به شما منتقل كند.

وحید کیانپور - کارشناس ارشد گیاهان و مواد اولیه دارویی+ نوشته شده در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۹ساعت ۲۳:۳۴ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

حامد همایی راد: گروهی از محققان آلمانی موفق به تولید ماده‌ای مستحکم و سبک به نام Aerographite شده‌اند که می‌تواند با داشتن خاصیت رسانایی الکتریکی و ویژگی‌های مطلوب مکانیکی‌ در ساخت نسل جدید قطعات الکترونیکی مورد استفاده قرار گیرد.


تصویری از ماده‌ی آئروگرافیت زیر میکروسکوپ الکترونی

همانطور که از نام آئروگرافیت برمی‌آید، این ماده ترکیبی از کربن و هواست، ساختاری دارد که متشکل از نانولوله‌های کربنی که زنجیروار به هم متصلند؛ این ماده تیره، غیرشفاف و با قابلیت جذب نور بالا است و  سبک‌وزن‌ترین ماده‌ی ساخته شده تا به حال نام گرفته است.

وزن این ماده حدود ۰٫۲ میلی‌گرم در هر سانتی‌مترمکعب است و این یعنی ۶ برابر سبکتر از هوا و ۴ مرتبه سبکتر از ماده‌ای که شش ماه پیش رکورد سبک‌ وزن‌ترین ماده‌ی ساخته شده را از آن خود کرده بود!

ساختار آئروگرافیت بصورت مشبک و دارای منافذ بسیار ریز است و این منافذ توسط مولکول‌های هوا پر می‌شوند. در واقع اگر بتوانید به نحوی هوا را از منافذ ریز آن خارج کنید، ماده در هوای پیرامون بصورت معلق باقی خواهد ماند.


جذب نور لیزر سبز و عدم عبور آن از ماده


ادامه مطلب
+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۱ساعت ۱۹:۰ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

 

برای دانلود برنامه امتحانات ترم تابستان ۹۱-۹۰دانشگاه پیام نور کلیک کنید

اخبار پيام نور به اطلاع کلیه دانشجویان پیام نور میرساند 
ملاک برنامه امتحانات گزارش ۴۲۸ ( کارت ورود به جلسه امتحانات پیام نور )در سیستم گلستان می باشد و این برنامه به دلیل در خواست های مکرر دانشجویان قرار داده شده است

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۲۸ساعت ۱۷:۰ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

تقویم آموزشی سال تحصیلی ۹۲-۹۱ دانشگاه پیام نور منتشر شد
به گزارش اخبار پیام نور تقویم آموزشی سال تحصیلی ۹۲-۹۱ دانشگاه پیام نور توسط عبدالله معتمدی معاون دانشگاه پیام نور به روسای استانی پیام نور ابلاغ شد. در این تقویم که می توان گفت تمام برنامه ریزی آموزشی دانشگاه پیام نور در آن اعلام میشود شامل مواردی مانند زمان ثبت نام و انتخاب واحد، مهمان شدن، تاریخ امتحانات پیام نور و موارد دیگری در آن برای یک سال تحصیلی می باشد. بر همین اساس در تقویم آموزشی سال تحصیلی ۹۲-۹۱ آمده است که ثبت نام و انتخاب واحد ترم پاییز ۹۱ پیام نور از ۱۸ شهریور آغاز خواهد شد. لازم به ذکر است زمان ثبت نام ترم تابستان ۹۱ از ۲۶ تیرماه خواهد بود و ارتباطی به تقویم آموزشی منتشر شده ندارد.
برای مشاهده متن و اصل تقویم آموزشی دانشگاه پیام نور کلیک کنید

+ نوشته شده در جمعه ۱۳۹۱/۰۴/۲۳ساعت ۲۳:۴۵ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

ثبت نام و انتخاب واحد ترم تابستان دانشگاه پیام نور از ۲۶ تیرماه آغاز می شودبه گزارش اخبار پيام نور، بر اساس اصلاحیه تقویم آموزشی دانشگاه پیام نور همانند سال گذشته ثبت نام و انتخاب واحد ترم تابستان ۹۱ از طریق سیستم گلستان به آدرس reg.pnu.ac.ir از ۲۶ تيرماه آغاز میشود و تا ۸ مرداد ادامه خواهد داشت. آخرین فرصت برای مهمان شدن در ترم تابستان ۹۱ تا ۲۱ تيرماه می باشد، مراکز و واحدهای مبدا و مقصد در دانشگاه پیام نور فقط تا این تاریخ فرصت دارند در سیستم گلستان درخواست ها را تایید کنند. کارت آزمون از تاریخ ۲۵ مرداد بر روی سایت فعال خواهد شد. امتحانات پايانی ترم تابستان از ۴شهريور ماه تا ۱۱ شهریور خواهد بود. در انتخاب واحد ترم تابستان، دانشجويان دانشگاه پيام نور حداكثر 6 واحد می توانند انتخاب كنند. کلیه واحدهای ترم تابستان به صورت خودخوان ارائه خواهد شد، بنابراین هم شهریه ثابت و هم شهریه متغیر نصف محاسبه میشود. در حال حاضر مشخص نیست چه دروسی برای ترم تابستان ارائه خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است طی سالهای اخیر برای دانشجویان ارشد فقط دروس جبرانی ارائه شده است و امسال مشخص نیست.
برای مشاهده اصل اصلاحیه تقویم آموزشی ترم تابستان دانشگاه پیام نور کلیک کنید

+ نوشته شده در شنبه ۱۳۹۱/۰۴/۱۰ساعت ۸:۳۰ قبل از ظهر توسط خانم راستاد |

یک تیم بین المللی از پژوهشگران دریافتند که چگونه افزودن اندکی آب به واکنشهای شیمیائی- اعم از هیدروژناسیون و هیدروژونولیز که هیدروژن یکی از واکنشگرها و یا آغازگر واکنش است- سرعت واکنشهای شیمیائی را فوق العاده افزایش می دهد. این محققان یعنی مانوس ماوریکاکیس و پل ای.الفرز استاد دانشگاه ویسکونسین مدیسون و فلمینگ بسنباچر استاد فیزیک و نجوم دانشگاه آرهوس دانمارک، یافته های خود را در تاریخ 18 می 2012 در ژورنال ساینس، منتشر کردند. آنها مشاهده کردند که آب توانائی افزایش سرعت واکنشهای شیمیائی را دارد، در حالیکه هیدروژن به عنوان واکنشگر یا محصول عمل می کند.

دانشمندان با بررسی اکسید فلزات در حضور موادی که بعنوان کاتالیزور استفاده شدند، دریافتند وجود مقادیر اندک آب سرعت واکنش هیدروژن با اکسید آهن را تا 16 برابر افزایش می دهد. به عبارت دیگر، در حضور آب سرعت واکنش هیدروژن با  اکسیدهای فلزی 10،000 تریلیون بار بیشتر از سرعت این واکنش بدون وجود آب است. آنها برای توضیح اين مکانیسم از فیزیک کوانتوم که شاخه ای از علم فیزیک در مقیاس اتمی است بهره گرفتند. در حضور آب، هیدروژن از طریق انتقال پروتون وارد واکنش می شود. بر این اساس اتمهای هیدروژن با تبدیل به یون هیدرونیوم در حضور مولکولهای آب و سپس آزاد نمودن پروتون اضافی منجر به  تولید یک مولکول آب در حضور اکسیدهای فلزی می شود که  تکرار این فرآیند منجر به انتشار سریع هیدروژن در سطح اکسید فلز خواهد شد.

واکنشهای هیدروژناسیون و هیدروژنولیز کاربردهای زیادی در بسیاری از بخشهای کلیدی صنعتی از جمله پتروشیمی، داروسازی، موادغذائی و صنایع کشاورزی دارند. در کاربردهای صنعتی، سرعت واکنشهای شیمیائی اهمیت بسیاری دارد. سرعت انتشار هیدروژن در سطح کاتالیزور تا حد زیادی تعیین کننده سرعت کلی واکنش است که منجر به تولید محصولات می شود. یک واکنش شیمیائی مجموعه ای از تبدیلات است که در آن واکنش دهنده ها به محصولات تبدیل می شوند. یک کاتالیزور هم ماده ای است که سرعت واکنش شیمیائی را افزایش می دهد بدون اینکه، خود، در واکنش شیمیایی مصرف شود.

منبع و منبع

+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۱/۰۳/۱۴ساعت ۲۳:۳۰ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

تصویر میکروسکوپ الکترونی از نیترید کربن ایجاد شده توسط واکنش دی اکسید کربن و Li3N

دانشمندان دانشگاه میشیگان، واکنشی را کشف کرده اند که طی آن  گاز گلخانه ای دی اکسید کربن مصرف شده و در نهایت ضمن تولید محصولات مفید، انرژی زیادی نیز آزاد می کند.

ساخت ترکیبات کربنی از دی اکسیدکربن موضوع جدیدی نیست، اما مولکول دی اکسیدکربن ترکیب بسیار پایداری است و برای شرکت در واکنشها به انرژی بسیاری نیاز دارد. زمانیکه انرژی موردنیاز برای این تبدیلات از سوختهای فسیلی حاصل شود، دوباره دی اکسید کربن حاصل از سوختن  آن وارد جو می شود که این بمعنی شکست در هدف اصلی یعنی مصرف دی اکسید کربن موجود در هواست.

تیم تحقیقاتی پروفسور یون هونگ هو نشان داد محصول  واکنش میان دی اکسیدکربن و Li3N، دو ماده شیمیائی جدید است که عبارتند از: نیترید کربن آمورف (C3N4) که یک نیمه هادی است و لیتیم سیانامید (Li2CN2) که ماده تشکیل دهنده کود شیمیائی است. در این واکنش دی اکسیدکربن به ترکیبات جامد تبدیل می شود که از این نظر اهمیت بسیاردارد. ضمن اینکه محصولات تولید شده مفید نیز می باشند.

انرژی حاصل از این فرآیند نیز بسیار بالاست بطوریکه دی اکسید کربن در جضور یک گرم  Li3N در دمای 330 درجه سانتیگراد واکنش میدهد که دمای اطراف بسرعت تا 1000 درجه سانتیگراد افزایش می یابد.

منبع و منبع

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۳/۱۰ساعت ۱۴:۰ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

با سلام

توي ادامه مطلب ميتونيد تعدادي از نمونه سوالات ترم قبل رو دانلود كنيد.

موفق باشيد.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۱/۰۳/۰۹ساعت ۲۳:۵۷ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

با سلام

روز دوشنبه هشتم خرداد ماه انتخابات انجمن علمي برگزار ميشود.


از دانشجوياني كه تمايل به  شركت در اين جلسه را دارند دعوت ميشود راس ساعت 11:30 در

كلاس 17 حاضر شوند.

با تشكر

+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۱/۰۳/۰۲ساعت ۱۵:۰ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

جام جم آنلاين: بدن ما به پروتئين و پروتئين‌ها به نيتروژن نياز دارند. هوايي كه تنفس مي‌كنيم حاوي مقادير قابل توجهي نيتروژن است كه مي‌تواند پاسخگوي همه نيازهاي ما باشد و آنها را برآورده كند.

 اما نيتروژن موجود در هوا را نمي‌توان به‌طور مستقيم استفاده كرد بنابراين مي‌توان گفت خوردن ميوه‌ها و سبزيجات يا تغذيه از گوشت حيوانات علفخوار تنها راه ممكن براي تامين نيتروژن مورد نياز بدن ماست.
به عبارت ديگر گياهان و حيواناتي كه از گياهان تغذيه مي‌كنند تنها منابعي از نيتروژن هستند كه مي‌توانند نياز انسان‌ها به اين عنصر را برآورده كنند. هر مولكول نيتروژني كه در هوا وجود دارد متشكل از دو اتم است كه به‌واسطه پيوندي محكم در كنار هم قرار گرفته‌اند.

براي آن‌كه بدن ما بتواند نيتروژن را جذب كند، لازم است پيوند ميان اتم‌ها شكسته شده و اين دو اتم از ‌هم جدا شود. از آنجا كه پيوند ميان دو اتم نيتروژن بسيار محكم و ناگسستني است و بدن ما انرژي لازم براي جداكردن اين دو اتم را ندارد، نمي‌تواند از نيتروژن موجود در هوا به عنوان منبعي براي تامين اين عنصر استفاده كند. اينجاست كه طبيعت به كمك انسان‌ها مي‌آيد. رعد و برق يا صاعقه از جمله رويدادهاي طبيعي است كه مي‌تواند راه‌حل مناسبي براي اين مشكل پيش‌پايتان قرار دهد. اصلا نگران نشويد. هنگام وقوع توفان‌هاي شديدي كه اغلب با رعد و برق همراه است، انرژي الكتريكي لازم براي جدا كردن اتم‌هاي نيتروژن از همديگر وجود دارد. وقتي اتم‌هاي نيتروژن موجود در هوا در اثر آزاد شدن انرژي الكتريكي آزاد شده در محيط از هم جدا مي‌شوند، همراه با قطرات باران در زمين نفوذ كرده و با مواد معدني موجود در خاك تركيب مي‌شوند.

تركيب نيتروژن با مواد معدني منجر به تشكيل نيترات در خاك مي‌شود كه به عنوان نوعي كود براي افزايش حاصلخيزي خاك مورد استفاده قرار مي‌گيرد. نيترات كه نوعي نمك معدني يا آلي حاوي نيتروژن است توسط گياهاني كه در خاك رشد مي‌كند جذب مي‌شود. به اين ترتيب با خوردن اين گياهان يا حيوانات گياهخوار، نيتروژن به شكلي كه براي ما قابل استفاده است وارد بدن مي‌شود. اگرچه اغلب وقوع صاعقه با ترس و دلهره همراه است اما بايد توجه داشت كه اين رويداد طبيعي همچون بسياري از ديگر عوامل طبيعي در نجات جان ما انسان‌ها و تامين بسياري از نيازهاي بدنمان نقشي بسيار مهم ايفا مي‌كند.

مترجم: ميترا مهدوي

منبع: indianapublic

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۲/۲۷ساعت ۲۳:۰ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

ایرنا گزارش داد:
تغییر ساعت برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه پیام نور منتفی است. معاون آموزش و تحصیلات تكمیلی دانشگاه پیام نور اعلام كرد كه امتحانات پایان ترم جاری این دانشگاه در همان ساعت های مقرر برگزار خواهد شد و تغییری در ساعت شروع امتحان داده نمی شود.

'عبدالله معتمدی' روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: برخی واحدهای دانشگاه پیام نور درخواست داشتند كه ساعت اولین نوبت برگزاری آزمون های پایان ترم، نیم ساعت دیرتر باشد كه این درخواست در سازمان مركزی دانشگاه به تصویب نرسیده است.
وی افزود: امتحانات پایان ترم نیمسال تحصیلی سال 91-1390 از 18 خردادماه آغاز می شود و به مدت یك ماه ادامه خواهد داشت و دانشجویان نیز در ساعت هایی كه قبلا به آنها اعلام شده باید در جلسه آزمون حاضر شوند.
براساس روال فعلی، ساعت اول برگزاری آزمون های پایان ترم دانشگاه پیام نور هشت و نیم صبح، ساعت دوم در ساعت 11 و ساعت سوم نیز از 14 است كه برای هر نوبت آ‍زمونی نیز دو ساعت وقت تعیین شده است.

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۲/۲۷ساعت ۱۸:۵ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور رسما تغییر در ساعت برگزاری امتحانات نیمسال دوم دانشگاه پیام نور را اعلام کرد. به گزارش اخبار پيام نور عبدالله معتمدی ساعت برگزاری امتحانات پایان ترم نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۱-۹۰ را به شرح زیر اعلام کرد :
ساعت اول برگزاری آزمون ۹ الی ۱۱
ساعت دوم برگزاری آزمون ۱۱:۳۰ الی ۱۳:۳۰
ساعت سوم برگزاری آزمون ۱۴:۳۰ الی ۱۶:۳۰
به دلیل اینکه قرار است در مراکز و واحدها تکثیر سوالات به صورت روزانه و چند ساعت قبل از هر آزمون انجام شود، لذا به منظور فرصت بیشتر برای تکثیر سوالات، برگزاری کلیه آزمون های نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۱-۱۳۹۰ تغییر کرده است

+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۱/۰۲/۲۶ساعت ۱۷:۱ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

جام جم آنلاين: گروهی از محققان مركز علوم و فناوری نانو موفق به ارایه مدلی برای ساخت ترانزیستور و مواد نیمه رسانا با استفاده از مواد آلی موجود در بدن انسان شدند.

به گزارش "ساینتیفك"، برای ساخت این ترانزیستور كه بر مبنای پروتئین قرار دارد از مواد آلی موجود در بدن انسان استفاده می‌شود. با استفاده از این روش گام بزرگی در ساخت صفحات نمایشی برداشته شده است و قدم بعدی با استفاده از همین تكنولوژی ساخت ترانزیستور است.

در ساخت این ترانزیستور از پروتئین های موجود در خون، شیر و مخاط استفاده می‌شود.
زمانیكه تركیبات خاصی از این سه ماده با هر ماده دیگری تركیب شوند، مولكول‌ها به‌گونه‌ای دركنار هم قرار می‌گیرند كه یك فیلم نیمه‌رسانا در ابعاد نانو تولید می‌شود. برای مثال پروتئین خون فیلمی به ضخامت تقریباً 4 نانومتر تولید می‌كند.

یكی از مهمترین عناصر نیمه رسانا كه در حال حاضر برای ساخت تجهیزات الكترونیكی مورد استفاده قرار می‌گیرد سیلیكون است كه در دراز مدت برای محیط زیست مضر است. همین امر موجب شده است كه دانشمندان برای ساخت تجهیزات الكترونیكی و كامپیوتری از موادی كه در طبیعت تجزیه می‌شوند و آسیبی به محیط زیست نمی‌رسانند كمك بگیرند.

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۲/۰۶ساعت ۱۰:۴۵ قبل از ظهر توسط خانم راستاد |

آخرین مهلت ثبت نمرات میان ترم نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۱-۹۰ دانشگاه پیام نور تا سه روز بعد از شروع امتحانات است
به گزارش اخبار پیام نور ، براساس آنچه در تقویم آموزشی سال تحصیلی ۹۱-۹۰ دانشگاه پیام نور آمده است، آخرین مهلت ثبت نمرات میان ترم ۲۳ خرداد ۹۱ برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد،کارشناسی و کارشناسی ناپیوسته دانشگاه پیام نور در نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۱-۹۰ اعلام شده است. بنابراین مراکز و واحد ها و اساتید دانشگاه پیام نور تا تاریخ ۲۳ خرداد یعنی سه روز بعد از شروع امتحانات نیمسال دوم فرصت دارند نمرات میان ترم را در سیستم گلستان برای دانشجویان وارد و ثبت نمایند لازم به ذکر است بعد از تاریخ اعلام شده امکان ثبت نمره میان ترم در سیستم گلستان دیگر فراهم نخواهد شد. پیش از این در نیمسال های گذشته بدلیل عدم اطلاع از تاریخ مهلت ثبت نمرات و عدم ثبت نمرات میان ترم مشکلاتی برای دانشجویان بوجود آمده بود.
اخبار پیام نور pnunews پیشنهاد می کند تا اسامی اساتیدی که نسبت به ثبت نمرات میان ترم دانشجویان در زمان مقرر اقدام نمی کنند در هر مرکز اطلاع رسانی شود تا دانشجویان دروس خود را با اینگونه اساتید انتخاب نکنند !

+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۱/۰۱/۲۹ساعت ۲۳:۴۵ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

جام جم آنلاين: دنياي پررمز و راز علم براي استفاده هر چه بهتر از انرژي و ذخيره‌سازي بيشتر آن در بخش‌هاي مختلف به سمت ساخت انواع متفاوتي از باتري‌ها روي آورده است.

بي‌شك دستيابي به باتري‌هايي كه توان بالايي براي ذخيره‌سازي انرژي داشته باشند، مي‌توانند صرفه اقتصادي و مزاياي زيست محيطي فراواني را به همراه داشته باشند. دانشمندان دريافته‌اند استفاده از مواد ويژه در توليد نسل جديد باتري‌ها باعث تغيير ساختار و افزايش كارايي آنها خواهد شد. پژوهشگران سانديا محلولي از نمك مايع را با عنوان MetILs شناسايي كرده‌اند كه مي‌تواند منجر به ذخيره‌سازي انرژي، سه برابر بيشتر از انواع ديگر باتري‌ها شود. به اين ترتيب دانشمندان به جاي حل كردن نمك در حلال، از نمك به عنوان حلال استفاده كرده‌اند؛ چرا كه براي اين حلال در حالت اشباع محدوديتي وجود ندارد و امكان استفاده از غلظت بالاتري از فلز فعال در اين حلال فراهم است. از آنجا كه پژوهشگران سانديا در حال بررسي راه‌هاي جديدي براي توسعه شبكه برق‌رساني با انعطاف‌پذيري بيشتر، هزينه‌هاي كمتر و با ضريب اطمينان بيشتري از ميزان ذخيره‌سازي انرژي و كاهش مصرف انرژي هستند، استفاده از چنين باتري‌هايي بسيار مقرون به صرفه خواهد بود. همچنين اين باتري مي‌تواند به صورت تركيبي و در مقياسي بزرگ با ديگر منابع تامين انرژي‌هاي تجديدپذير مانند انرژي خورشيدي و بادي به شبكه برق‌رساني كمك كند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۱/۱۶ساعت ۲۳:۲۸ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

سيزده بدر جشن واقعي بهار است.

اگر فراموش نكنيم كه " فلزات 95 سال، پلاستيك ها 220 سال، آلومينيوم 495 سال و شيشه 1.000.000 سال طول مي كشد تا تجزيه شود، قطعاً تلاش خواهيم كرد كه با باقي نگذاشتن زباله هاي خود در طبيعت به آن لطمات جبران ناپذير نزنيم.


+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۱/۰۱/۱۳ساعت ۱:۰ قبل از ظهر توسط خانم راستاد |

دکتر الهی قمشه ای می گوید:
یکی از جذاب ترین تعبیرات "نفس و عشق"، قصه دیو و سلیمان است که از دیرباز در ادب پارسی به اشاره و تلمیح از آن یاد شده است .
قصه چنین است که سلیمان فرزند داود، انگشتری داشت که اسم اعظم الهی بر نگین آن نقش شده بود و سلیمان به دولت آن نام، دیو و پری را تسخیر کرده و به خدمت خود در آورده بود، چنانچه برای او قصر و ایوان و جام ها و پیکره ها می ساختند (قرآن / سبا / ١٣). این دیوان، همان لشکریان نفسند که اگر آزاد باشند، آدمی را به خدمت خود گیرند و هلاک کنند و اگر دربند و فرمان سلیمان روح آیند، خادم دولتسرای عشق شوند. روزی سلیمان انگشتری خود را به کنیزکی سپرد و به گرمابه رفت. دیوی از این واقعه باخبر شد. در حال خود را به صورت سلیمان در آورد و انگشتری را از کنیزک طلب کرد. کنیز انگشتری به وی داد و او خود را به تخت سلیمان رساند و بر جای او نشست و دعوی سلیمانی کرد و خلق از او پذیرفتند (از آنکه از سلیمانی جز صورتی و خاتمی نمی دیدند.) و چون سلیمان از گرمابه بیرون آمد و از ماجرا خبر یافت، گفت سلیمان حقیقی منم و آنکه بر جای من نشسته، دیوی بیش نیست. اما خلق او را انکار کردند. و سلیمان که به ملک اعتنایی نداشت و در عین سلطنت خود را "مسکین و فقیر" می دانست، به صحرا و کنار دریا رفت و ماهیگیری پیشه کرد.
دلی که غیب نمایست و جام جم دارد
ز خاتمی که دمی گم شود، چه غم دارد؟   "
حافظ"
اما دیو چون به تلبیس و حیل بر تخت نشست و مردم انگشتری با وی دیدند و ملک بر او مقرر شد، روزی از بیم آنکه مبادا انگشتری بار دیگر به دست سلیمان افتد، آن را در دریا افکند تا به کلی از میان برود و خود به اعتبار پیشین بر مردم حکومت کند. چون مدتی بدینسان بگذشت، مردم آن لطف و صفای سلیمانی را در رفتار دیو ندیدند و در دل گفتند:

که زنهار از این مکر و دستان و ریو

به جای سلیمان نشستن چو دیو
و بتدریج ماهیت ظلمانی دیو بر خلق آشکار شد و جمله دل از او بگردانیدند و در کمین فرصت بودند تا او را از تخت به زیر آورند و سلیمان حقیقی را به جای او نشانند که به گفته ی حافظ:

اسم اعظم بکند کار خود ای دل خوش باش
که به تلبیس و حیل ، دیو سلیمان نشود

و
بجز شکر دهنی ، مایه هاست خوبی را
به خاتمی نتوان زد دم از سلیمانی


و به زبان مولانا :

خلق گفتند این سلیمان بی صفاست

از سلیمان تا سلیمان فرق هاست
و در این احوال، سلیمان همچنان بر لب بحر ماهی می گرفت. روزی ماهی ای را بشکافت و از قضا، خاتم گمشده را در شکم ماهی یافت و بر دست کرد.
سلیمان به شهر نیامد، اما مردم از این ماجرا با خبر شدند و دانستند که سلیمان حقیقی با خاتم سلیمانی، بیرون شهر است. پس در سیزده نوروز بر دیو بشوریدند و همه از شهر بیرون آمدند تا سلیمان را به تخت باز گردانند. و این روز، بر خلاف تصور عامه، روزی فرخنده و مبارک است و به حقیقت روز سلیمان بهار است. و نحوست آن کسی راست که با دیو بسازد و در طلب سلیمان از شهر بیرون نیاید و شاید رسم ماهی خوردن در شب نوروز، تجدید خاطره ای از یافتن نگین سلیمان و رمزی از تلاش انسان برای وصول به اسم اعظم عشق باشد که با نوروز و رستاخیز بهار همراه است و از همین روی، نسیم نوروزی نزد عارفان همان نفس رحمانی عشق است که از کوی یار می آید و چراغ دل را می افروزد :
ز کوی یار می آید نسیم باد نوروزی

از این باد ار مدد خواهی چراغ دل بیفروزی

+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۱/۱۰ساعت ۱۲:۴ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

در سه هنگام از زندگي دست انسان، جانشين دست خداست...                                     آنگاه که با زدودن جهل، ناآگاهی ها را به بینش و آگاهی مبدل می کند...                             آن زمان که در جلوه گاه هنر، خلاقیتش متبلور و ظلمت را به نور مبدل می کند...
و در هنگامه ی سنگینی بار نیاز و احتیاج که با سخاوت و همت والا، بارغمی را به شادی مبدل می کند...

برای اینگونه زیستن که رضایت خدا در اوست هر لحظه می تواند آغازی باشد...

نوروز در بهار و بهار در نوروز، نقطه آغاز این زیستن است...

و در این نوروز من نیز به سهم خود...

ارج می گذارم..آنانکه با کلام پر مهرشان ناشر مهربانی اند...

ارج می گذارم.. همه ی کسانی را که درسال گذشته نگاه ناقدشان روشنگر بوده است...

بارالها در این بهار نو، به ما بینشی عطا کن تا درهایی که از روی حکمت به روی ما بسته ای را با جهل و اصرار نگشایيم.

+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۱/۰۳ساعت ۲۳:۰ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

جام جم آنلاين: محقق ایرانی دانشگاه «سیتی کالج» نیویورک دو شکل جدید از آسپیرین را برای ایجاد ماده ای ترکیبی به کار گرفته است که حاصل آن دارویی با قدرت بیشتر کنترل تعدادی از سرطان ها است.

خسرو کشفی گزارش ابداع داروی جدید خود را که به خاطر آزادسازی اکسید نیتریک (NO) و سولفید هیدروژن (H2S) از این دارو NOSH-aspirin نامگذاری کرده، در نشریه ACS منتشر کرده است.

وي تاکید می کند که NO و H2S موادی را در بدن فعال می سازند که باعث بروز آرام شدن عروق خونی، کاهش التهاب و دیگر تاثیرات مثبت خواهند شد.
دانشمندان پیش از این نیز موفق به ساخت آسپیرین طراحی شده، شده بودند که می توانست برای کاهش عوارض جانبی آسپیرین در ایجاد خونریزی در سیستم گوارشی از خود NO آزاد کند. آسپیرین طراحی شده دیگر با قابلیت آزادسازی H2S برای ایجاد تاثیرات ضد التهابی ابداع شده بود. از آنجایی که NO و H2S از نظر ارتباط فیزیویوژیکی با یکدیگر برابرند، «کشفی» پیش از این تاثیرات مثبت این دو گاز را با استفاده از آسپیرین های طراحی شده نشان داده بود و از این رو به این فکر افتاد که ترکیبی جدید که بتواند هر دوی این ویژگی ها را به بدن انتقال دهد می تواند از تاثیرگذاری بالاتری به نسبت هر یک از این داروها به صورت مجزا داشته باشد. این فرضیه کشفی درست از آب درآمد و آزمایشها بر روی داروی هیبریدی جدید نشان داد این دارو میزان رشد سلول های سرطانی سینه، روده، پانکراس، ریه، پروستات و سرطان خون را متوقف می کند.
تاثیر این دارو بر روی متوقف سازی رشد سلول های سرطانی در بعضی از شرایط 100 هزار بار بیشتر از تاثیر آسپیرین بر روی سلول های سرطانی بود و در عین حال این دارو هیچ عوارض جانبی برای سلول های سالم از خود نشان نداد.(مهر)

+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۰/۱۲/۲۵ساعت ۱۴:۰ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

جام جم آنلاين: دانشمندان دریافته‌اند که می‌توان از گرافن برای ساخت باریکترین لایه پوششی ضدخوردگی و زنگ زدگی استفاده کرد.

صفحه‌های ساخته شده از اتم‌های به هم پیوسته کربن توانایی خود را در ساخت ترانزیستورها، تراشه های رایانه ای، توالی خوانی DNA و ساخت باتری ها نشان داده بودند، اما به نظر می آید قابلیت های این ماده محدودیتی ندارند زیرا اکنون دانشمندان دریافته اند می توان از گرافن، لایه ای به ضخامت یک اتم از اتم‌های به هم پیوسته کربن، برای ساخت باریکترین پوشش ضد خوردگی استفاده کرد. در مطالعه ای جدید که توسط دانشمندان دانشگاه "وندربیلت" انجام گرفته است گرافن از طریق رسوب بخار شیمیایی مستقیما بر روی نیکل قرار داده شد و زمانی که این فلز به همراه فلز مس در معرض عوامل زنگ زدگی و خوردگی قرار گرفتند، محققان دریافتند نیکل که یک لایه گرافنی بر روی آن قرار داشت هفت برابر دیرتر از مس که هیچ محافظی نداشت دچار خوردگی شد. سپس محققان نیکل را با چند لایه گرافن پوشش داده و دریافتند مقاومت آن در برابر خوردگی نسبت به زمانی که هیچ محافظی نداشت،  20 برابر شد. حتی زمانی که گرافن بر روی سطح دیگر فلزات قرار داده شد همان قدرت محافظتی را از خود نشان داد که پنج لایه ضد زنگ برای محافظت از فلزات نشان می دهند.

بر اساس گزارش گیزمگ، با وجود اینکه ضخامت ضد زنگ در سازه های عظیمی مانند کشتی ها از اهمیت چندانی برخوردار نخواهد بود، اما دانشمندان بر این باورند گرافن برای محافظت از سازه های ریزی مانند قطعات میکروالکتریکی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و می تواند بسیار کاربردی باشد.(مهر)

+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۰/۱۲/۰۷ساعت ۲۰:۱۵ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

جام جم آنلاين: دانشمندان از ساخت صابوني خبر مي‌دهند كه نه‌تنها عنوان نخستين صابون مغناطيسي دنيا را يدك مي‌كشد بلكه به ادعاي سازندگانش، اختراع آن مي‌تواند شيوه رويكرد و پذيرش ما در قبال ابر شوينده‌ها و فوق پاك‌كننده‌ها را دچار تغيير و تحولي اساسي كند.

نخستين صابون مغناطيسي دنيا در حالي رونمايي مي‌شود كه شيميدان‌ها و داروسازان سال‌هاست روي توليد صنعتي اين محصول كار مي‌كنند. مهم‌ترين مزيت توليد صنعتي صابون مغناطيسي امكان بالقوه‌اي است كه براي حفاظت از محيط زيست ايجاد مي‌شود و دست كارشناسان را براي كنترل دقيق يك عامل پاك‌كننده با استفاده از نيروي مغناطيسي باز مي‌گذارد.
البته مساله توليد صابون يا شوينده‌اي كه ضمن داشتن خاصيت آهن‌ربايي براي منظور پاك‌كنندگي نيز واقعا كارگر باشد، مشكل‌تر از آن بود كه با فرمول ساده ريختن آهن در تركيب شوينده به جواب درست برسد.
فرض دانشمندان نيز بر اين بود كه آميختن فلز با تركيب شوينده‌ها نمي‌تواند راه حل اين قضيه باشد، چون احتمال آن مي‌رفت كه ذرات فلزي بقدري در تركيب مخلوط منفك و جدا شوند كه در مقابل يك آهن‌ربا واكنش مناسبي نشان ندهند. اما به‌نظر مي‌رسد مشكل باردار كردن و مغناطيسي كردن مولكول هاي تشكيل‌دهنده پاك‌كننده‌ها به جواب قانع‌كننده‌اي رسيده است و گروهي از دانشمندان توانسته‌اند صابون مغناطيسي كارآمدي كه انتظارش مي‌رفت را با موفقيت تهيه كنند.
روش انتخابي دانشمندان براي آميختن آهن در تركيب شوينده از طريق انحلال آهن در دسته‌اي از مواد بي‌اثر است كه نظيرشان معمولا در تركيب نرم‌كننده‌هاي پارچه و البسه يافت مي‌شود.
اضافه شدن آهن باعث ايجاد هسته‌هاي فلزي در ذرات صابون مي‌شود به‌طوري كه صابون وقتي آهن‌ربايي داخل محلول قرار داده شود به آن مي‌چسبد.
به اين ترتيب دانشمندان با استفاده از يك آهن‌ربا مي‌توانند خصوصيات صابون همچون رسانايي الكتريكي و نقطه ذوب آن را تغيير دهند. ناگفته پيداست تأثيرپذيري و واكنش‌زايي مواد پاك‌كننده در موارد مهمي همچون اقدامات اصلاحي و جبراني زيست محيطي يا پاكسازي فاضلاب‌هاي صنعتي مي‌تواند بي‌نهايت سودمند باشد؛ چون ماده پاك‌كننده تنها زماني كه لازم باشد عمل مي‌كند. از طرفي خواص مغناطيسي صابون باعث مي‌شود كار جمع‌آوري و زدودن اين ماده بعد از استعمالش آسان شود. عملكرد اين صابون مغناطيسي از همان ابتداي كار به‌قدري براي دانشمندان غافلگيركننده بود كه تحفه خود را برداشته و راهي آزمايشگاه مخصوصي در فرانسه مي‌شوند تا زير ميكروسكوپ نوتروني به تماشاي طرز كار آن بنشينند.
دنياي ذره بيني صابون مغناطيسي تصوير ناب و واضحي از همكاري جمعي ذرات آهن و بهم پيوستن شان را نشان مي‌داد. با همه هنرنمايي‌هايي كه صابون آهن‌ربايي جديد به‌خرج داده، دانشمندان شانس چنين صابوني را براي تبديل شدن به يك محصول پاك‌كننده خانگي در آينده نزديك بعيد مي‌دانند؛ ولي در عين حال معتقدند صابون ابداعي آنها مي‌تواند به عنوان شدن يك پاك‌كننده‌هاي صنعتي مفيد مورد استفاده قرار گيرد.

Discovery - مترجم: مهريار ميرنيا

+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۰/۱۲/۰۴ساعت ۲۱:۰ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

جام جم آنلاين: گروهی از دانشمندان هلندی توانستند با استفاده از نانوذرات آهن به عنوان کاتالیزور واکنشهای شیمیایی از بیومس پلاستیک زیستی تولید کنند.

محققان دانشگاه اوتریخت در هلند نشان دادند که چگونه می توان برپایه بیومس (زیست توده) ترکیبات پایه مواد پلاستیکی را به روشی موثر و پاک تولید کرد.

راه موفقیت این روش جدید در استفاده از کاتالیزوری از جنس نانو ذرات آهن روی ورقه ای از نانو الیاف کربن است که برای انجام واکنشهای شیمیایی تبدیل مواد به کار می رود.

تمام مواد پلاستیکی از ماده ای به نام "اولفین" ساخته می شوند. "اولفین" مولکولی آلی است که از اتمهای کربن و هیدروژن ساخته می شود. برای تهیه اولفینها به روش سنتی از مشتقات نفتی چون "نفتا" استفاده می شود. این مشتقات از طریق واکنشهای هوازدگی شیمیایی ترموشیمیایی تبدیل می شوند.

اما این روشهای رایج چه از نظر زیست محیطی و چه از نظر هزینه ها مشکلاتی ایجاد می کنند. به همین دلیل شیمیدانان مدتها است به دنبال راهی برای تولید اولفین از طریق مواد اولیه و فرایندهای متفاوتی می گردند. بر اساس گزارش ساینس، اکنون این دانشمندان توانستند با ساخت کاتالیزوری برپایه نانوذرات آهن که روی ورقه ای از نانو الیاف کربن قرار گرفته است به روشی پاک از بیومس پلاستیک زیستی دست یابند.(مهر)

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۰/۱۲/۰۳ساعت ۲۱:۴۰ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

امکان ثبت نمرات میان ترم نیمسال اول سال تحصیلی ۹۱-۹۰ دانشگاه پیام نور دوباره فراهم شد. به گزارش اخبار پيام نور، براساس نامه ایی که عبدالله معتمدی معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور آن را به امضا رسانده است از ساعت ۹ صبح روز ۳ اسفند ۹۰ تا ساعت ۲۴ روز بعد یعنی ۴ اسفند ۹۰ امکان ثبت نمرات میان ترم پیام نور برای اساتید فراهم خواهد شد. اساتید دانشگاه پیام نور که پیش از این نسبت به ثبت نمرات میان ترم دانشجویان اقدام نکرده اند در تاریخ اعلام شده فرصت دارند نمرات میان ترم دانشجویان را در سیستم گلستان ثبت کنند.

+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۰/۱۱/۳۰ساعت ۲۰:۳۰ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

          به نام حضرت دوست که چشم امیدمان به اوست

سلام

فردا صبح آزمون ارشد شيمي برگزار ميشه. اميدوارم تمام كسايي كه تلاش كردن نتيجه اش رو ببينن و مطمئنم بهترين دوستاي منم توي زمره ي اين افراد هستن براي همشون آرزوي موفقيت ميكنم. البته هميشه نتيجه ي تلاش كردنمون مساوي اون چيزي كه خودمون و ديگران تصور ميكنيم نيست و رسيدن به موفقيت هميشه اون چيزي نيست كه ما بهش فكر ميكنيم بيل گيتس ميگه: من در برخي از امتحاناتم مردود شدم اما دوستم تمام درس هايش را با موفقيت گذراند. اكنون او يك مهندس در شركت مايكروسافت است و من فقط مالك مايكروسافت هستم...

من امسال هيچ تلاشي نكردم اميدوارم سال ديگه اين موقع دست پر بيام اينجا.

شکست ما بايد پايه و بنيادي مستحکم براي پيروزي هاي آينده باشد.

الهی!

بساز کار من، و منگر در کردار من!

دلی ده که طاعت افزون کند، طاعتی ده که به بهشت رهنمون کند!

علمی ده که در او آتش هوا نبود، عملی ده که در او آب زرق و ریا نبود!

(خواجه عبدالله انصاری)

+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۰/۱۱/۲۷ساعت ۹:۰ قبل از ظهر توسط خانم راستاد |

جام جم آنلاين: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی و ساخت حسگرهای گازی با استفاده از اکسید نانو لوله های روی شدند که قادر به تشخیص گازهای سمی و آشکار سازی گاز دی اکسید نیتروژن برای مین یابی هستند.
حسگرهای گازی به منظور شناسایی و تشخیص گازهای نشتی در محیط های صنعتی و منازل طراحی و تولید می شوند. تاکنون محققان دانشگاه های تهران، پژوهشکده نانوفناوری دانشگاه شیراز و پژوهشگاه علوم و فناوری رنگ با استفاده از فناوری نانو موفق به تولید حسگرهایی برای تشخیص و شناسایی برخی گازهای سمی شدند. این سنسورها برای شناسایی نشت گازهای خطرناک و سمی خانگی و صنعتی چون H2S (سولفید هیدروژن)، هیدروژن، منواکسید کربن و بخار اتانول هستند.

به تازگی پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر حسگرهایی را برای تشخیص نشتی گاز در منازل و خودروها، آشکارسازی گاز دی اکسید نیتروژن برای مین یابی و همچنین نشان دادن میزان پرتوی فرابنفش در محیط که میزان زیاد آن می تواند برای چشم و پوست خطرناک باشد، تولید کنند. 
مسعود مهرابیان مجری اين طرح، دقت این حسگر را حدود 50 ppm ذکر کرد و اظهار داشت: این حسگر که با استفاده از نانولوله های اکسید روی تولید شد، قادر است در مدت زمان پنج ثانیه وجود برخی گازهای خطرناک و سمی را هشدار دهد.
وی با اشاره به جزئیات این طرح، یادآور شد: در سامانه طراحی شده نوع گاز قابل تشخیص برمبنای میزان حرارت حسگر تعیین می شود به این ترتیب که حسگر بر روی سطح گرم کننده ای قرار می گیرد که براساس نوع گاز مورد نیاز برای آشکار سازی، دمای معینی را به حسگر اعمال می کند.
مهرابیان به بیان عمکرد این حسگر پرداخت و اضافه کرد: جریان عبوری از حسگر اندازه گیری و میزان تغییر آن نشان دهنده وجود گاز و غلظت آن است.(مهر)

+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۰/۱۱/۲۵ساعت ۱۷:۱۷ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

جام جم آنلاين: بتازگي گروهي از مهندسان ناسا موفق شده‌اند با استفاده از تكنولوژي نانو، ماده فوق تيره‌اي را بسازند كه قادر است طول موج‌هاي چندگانه و مضاعف نور را در طيف وسيعي از امواج جذب كند.

امروزه استفاده از تكنيك‌هاي نانوتكنولوژي يا همان روش‌هاي مبتني بر نانوذرات در حال گسترش‌يافتن است و در بسياري از حوزه‌هاي علمي از اين روش‌ها استفاده مي‌شود. بر اين اساس، بتازگي گروهي از مهندسان سازمان فضايي آمريكا (ناسا) براساس نانوتكنولوژي ماده‌اي را توليد كرده‌اند كه مي‌تواند به طور متوسط بيش از 99 درصد از نوري را كه به آن تابانيده مي‌شود، شامل امواج فرابنفش، مرئي و مادون قرمز را جذب كند. اين گروه از محققان موفق شدند حتي ظرفيت جذب امواج الكترومغناطيسي را در اين ماده تا 50 برابر افزايش دهند. مواد جذب‌كننده‌اي كه تاكنون وجود داشته است، تنها قادر بوده امواج فرابنفش و مرئي را جذب كند و اين در حالي است كه اين ماده جديد مي‌تواند محدوده وسيعي از امواج فرابنفش تا امواج مادون قرمز را جذب كند. اين ماده در واقع تركيبي از پوشش كربني و نانولوله‌هاست كه به آن قابليت جذب تا 99 درصد از امواج الكترومغناطيسي داده است. اين پوشش از يك لايه نازك از نانولوله‌هاي كربن چندلايه‌اي ايجاد شده كه از كربن خالص تشكيل شده است و تا 10 هزار برابر نازك‌تر از يك تار موي انسان است. تيم تحقيقاتي در اين آزمايش، نانولوله‌ها را در سيليكون، نيتريد سيليكون، تيتانيوم و فلز ضدزنگ رشد دادند. اين مواد به طور معمول موادي هستند كه در ساخت ابزارها و تجهيزات فضانوردي و فضاپيماها به كار مي‌روند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۰/۱۱/۲۰ساعت ۲۱:۲۵ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

مندليف از شيميدانان بزرگ روسي است كه در سال 1834 ميلادي در روسيه متولد شد، مطالعات او درباره خواص و ويژگي‌هاي عناصر، نقش بسيار مهمي در ايجاد تحول در علم شيمي داشت. مندليف پس از فارغ‌التحصيل‌شدن در مقطع دكتري در رشته علوم، در موسسه فناوري سن‌پترزبورگ و دانشگاه ايالتي اين شهر مشغول تدريس شد. اين محقق بزرگ، از توانمندي‌هاي بسيار زيادي در زمينه علم شيمي برخوردار بود و براساس قانون تناوبي عناصر، پيش‌بيني‌هاي جالبي درباره خواص عناصر مختلف ارائه داده بود. مندليف مي‌دانست خواص فيزيكي و شيميايي عناصر، تابعي از جرم آنهاست. قانون تناوبي، راه جديدي را در زمينه كشف عناصر و خواص مهم آن پيش روي محققاني كه در زمينه علم شيمي تحقيق و مطالعه مي‌كردند، قرار داد. در حقيقت بدون قانون تناوبي نه‌تنها پيش‌بيني خواص عناصر ناشناخته امكان‌پذير نبود، بلكه زمينه لازم براي پي بردن به فقدان برخي از عناصر، در كنار ديگر عناصر شناخته شده نيز ايجاد نمي‌شد.

تا زماني كه مندليف ايده جدول تناوبي عناصر را مطرح كرد، شيميدان‌ها 63 عنصر شيميايي را شناسايي كرده بودند. مندليف اين 63 عنصر را براساس جرم ‌اتمي آنها در جدول قرار داد. يكي از ويژگي‌هاي جالب توجه جدول تناوبي مندليف اين بود كه تعداد عناصر در رديف‌هاي جدول يكي نبودند. براي مثال در رديف پنجم 32 عنصر قرار مي‌گرفت، اما در رديف ششم، 6 خانه براي عناصر در نظر گرفته شده بود. عناصري كه از خواصي مشابه برخوردار بودند در اين جدول در كنار هم قرار مي‌گرفتند و تعدادي از خانه‌هاي جدول نيز خالي بودند. مندليف بر اين باور بود كه خانه‌هاي خالي جدول متعلق به عناصر ناشناخته است. در سال 1906 مندليف به علت كشف ساختار تناوبي عناصر از سوي كميته جايزه نوبل شيمي به عنوان نامزد دريافت جايزه نوبل سال انتخاب شد،‌ اما بعضي از اعضاي اين كميته، با بيان اين كه كشف مندليف براي جايزه نوبل 1906 قديمي است با انتخاب او مخالفت كردند. تلاش براي انتخاب او براي دريافت جايزه نوبل سال 1907 نيز موفقيت‌آميز نبود. سرانجام مندليف در فوريه 1907 ميلادي در اثر ابتلا به بيماري آنفلوآنزا از دنيا رفت و موفق نشد به پاس زحماتي كه در حوزه علم شيمي انجام داد نوبل شيمي را از آن خود كند.

ندا جواد هرات

+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۰/۱۱/۱۳ساعت ۱۹:۱۱ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

جام جم آنلاين: بررسی های جدید نشان می دهند کریستال‌های بسیار نادری که اولین بار در روسیه کشف شده و کاشف آن نوبل شیمی را به خود اختصاص داد، به زمین تعلق ندارند و توسط شهاب سنگها به زمین آمده اند.

پس از کشف شبه کریستالها در منطقه کوریاک روسیه، ابتدا اعلام شد که تشکیل چنین کریستال‌هایی بر روی زمین غیر ممکن است، پس از کشت آنها در لابراتوار اعلام شد که این کریستالها بسیار جدید و ناشناس هستند و نوبل شیمی به این کریستالها اختصاص داده شد. اکنون مشخص شده است که شبه کریستالها، کریستالهایی با ساختار غیر طبیعی که چندین قانون تقارن کریستالی را نفی کرده و از ویژگی های فیزیکی عجیبی برخورداراند، از فضا به زمین آمده اند. این کریستالها برای اولین بار در دهه 1980 شناخته شده و به سرعت مورد تردید و بدبینی محققانی قرار گرفتند که گمان می بردند وجود چنین ساختارهایی غیر ممکن است.

"دنیل ششمان" کاشف این شبه کریستالها توانست موجودیت آنها را به اثبات برساند و همین کار نوبل شیمی را برای وی به ارمغان آورد. اما تا همین دو سال پیش وجود شبه کریستالها در طبیعت غیر ممکن به شمار می رفت و تنها گزینه ای که موجودیت آنها را ممکن می ساخت، ساخته شدن این کریستالها در شرایط آزمایشگاهی بود. سپس در سال 2009 گروهی از محققان ایتالیایی شبه کریستالها را در نمونه کانی های یافته شده در کوهستانهای شرق روسیه یافتند. این مواد معدنی ثابت کردند که شبه کریستالها می توانند به شکل طبیعی به وجود بیایند اما چگونگی شکل گیری آنها ناشناخته باقی ماند. اکنون با پایان گرفتن آزمایشهای مختلف بر روی شبه کریستالها، محققان می گویند شواهد به دست آمده نشان می دهند این کریستالها منشا زمینی ندارند بلکه از طریق شهاب سنگها به روسیه رسیده اند.
در ابتدا طیف نگاری جرمی آثاری از ایزوتوپهای اکسیژنی را درون شبه کریستالها نشان داد که در هیچ یک از کانی های شناخته شده زمینی وجود ندارند اما می توان نمونه هایی از آنها را در انواع خاصی از شهاب سنگها یافت. بر اساس گزارش بی بی سی، این کریستالها همچنین حاوی نشانه هایی افسانه ای از سیلیس های فشرده و قدیمی است که تنها تحت شرایط بسیار ویژه و دشوار، مشابه آنچه در اعماق زمین رخ می دهد و یا در اثر برخورد شهاب سنگها با سیاره ها به وجود می آید، تشکیل شده اند.(مهر)

+ نوشته شده در دوشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۱۹ساعت ۲۰:۱۸ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

جام جم آنلاين: بتازگي محققان موفق شدند با ابداع روشي تازه با تركيب دي اكسيد كربن، آب و استفاده از انرژي خورشيد، گاز طبيعي توليد كنند.

امروزه با كاهش منابع سوخت‌هاي فسيلي و افزايش جمعيت زمين، بشر به نوعي با كمبود منابع انرژي دست به گريبان است. از طرفي آلودگي روزافزون ناشي از سوخت‌هاي فسيلي سلامت و آينده محيط‌زيست اين كره خاكي را تهديد مي‌كند. به همين دلايل، استفاده از انرژي‌هاي ديگر بويژه انرژي‌هاي طبيعي مانند نورخورشيد بسيار مدنظر است و همه روزه بردامنه مصارف در اين حوزه افزوده مي‌شود، چرا كه به نظر مي‌رسد بشر براي تامين منابع انرژي آينده خود چاره ديگري جز استفاده از انرژي‌هاي پاك و طبيعي ندارد.

در اين خصوص، دانشمندان هيپر سولار موفق به ابداع روشي به نام breakthrough شده اند كه دراين شيوه مي‌توانند با كمك دي اكسيد كربن، آب و نورخورشيد، گاز طبيعي توليد كنند.

اين روش توليد گاز طبيعي بسيار تميز، ارزان و مقرون به صرفه است و براساس آن مي‌توان گاز متان طبيعي را برپايه كربن موجود در اتمسفر توليد و از مصرف نوع فسيلي آن اجتناب كرد.

سوخت به دست‌ آمده از اين روش هر چند مانند همنوعان فسيلي خود بر اثر سوختن دي‌اكسيد كربن آزاد مي‌كند اما به اين دليل كه كربن آزاد شده را از اتمسفر زمين جذب كرده، به نوعي باعث ايجاد يك چرخه سالم كربني مي‌شود. مي‌دانيم براساس فرآيند فتوسنتز، گياهان با مهار كردن نورخورشيد از آن براي توليد غذا و انرژي استفاده مي‌كنند لذا براين اساس و در روش heapersolar محققان يك سيستم نانو ذرات را برمبناي استفاده از نورخورشيد توليد كرده‌اند كه با تقليد از فرآيند فتوسنتز گياهان و با ايجاد نوع مصنوعي آن مي‌توانند هم گاز دي اكسيد كربن مورد نياز را توليد و هم مولكول‌هاي هيدروژن را از آب جدا كنند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه ۱۳۹۰/۱۰/۱۶ساعت ۱۱:۳۰ قبل از ظهر توسط خانم راستاد |

ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۹/۳۰ساعت ۲۳:۵۹ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

آلفرد نوبل شيميدان، مهندس و مبتكر سوئدي است كه 21 اكتبر 1833 ميلادي در استكهلم متولد شد و در سال 1842 همراه خانواده‌اش به سنت‌پترزبورگ مهاجرت كرد. پدر آلفرد صاحب يك كارخانه بزرگ اسلحه‌سازي بود و در زمينه توليد مين‌هاي ‌آبي فعاليت مي‌كرد. كارخانه آنها پس از مدتي ورشكست شد و اين موضوع موجب شد تا به سوئد بازگردد. آلفرد پس از بازگشت در رشته شيمي مشغول تحصيل شد و به تحقيقات خود درباره مواد منفجره ادامه داد تا اين كه سرانجام در سال 1866 موفق به اختراع ديناميت و ثبت آن شد. نوبل دريافته بود كه اگر نيترو گليسيرين جذب يك ماده خنثي مانند دياتوميت شود، از امنيت بيشتري هنگام جابه‌جايي برخوردار مي‌شود. آلفرد نوبل تركيب به دست آمده را كه مخلوطي از نيترو گليسيرين و دياتوميت بود، ديناميت نامگذاري كرد. در حقيقت ديناميت نخستين ماده انفجاري قابل كنترل بود كه در مقايسه با باروت قدرت تخريب بيشتري داشت. اين ماده در ابتدا به نام گرد منفجره نوبل معرفي شد و پس از آن به عنوان جايگزين مطمئني براي باروت و نيترو گليسيرين مورد توجه قرار گرفت. البته نوبل كه با هدفي بشردوستانه و براي كمك به كارگران معدن، ديناميت را اختراع كرده بود پس از استفاده از اين ماده منفجره در جنگ‌ها دچار عذاب وجدان شد و اين اختراع كه ثروت فراواني را براي آلفرد نوبل به همراه داشت در زمينه‌هاي مختلفي استفاده مي‌شد. به عبارت ديگر افرادي كه در جستجوي صلح و دوستي بودند از اين ماده براي تسهيل كارهاي مختلف استفاده مي‌كردند و جنگ‌طلبان نيز از ديناميت به عنوان يك ماده منفجره و براي از بين بردن و كشتار نيروهاي دشمن بهره مي‌گرفتند. كاربرد ديناميت به عنوان يك سلاح جنگي موجب شد، نوبل براي جبران كاربرد نادرست ديناميت به عنوان يك جنگ‌افزار، سالانه بخشي از درآمدش را به عنوان جايزه به افرادي كه در زمينه صلح جهاني تلاش كرده‌اند هديه دهد. جايزه نوبل از سال 1901 ميلادي تا به امروز از اعتبار خاصي برخوردار است و برندگان اين جايزه نمادي از كمال و شايستگي در سطح دنيا هستند. سرانجام آلفرد نوبل در 10 دسامبر 1896 بر اثر سكته قلبي در ايتاليا چشم از جهان فروبست. او علاوه بر ديناميت، اختراعات ديگري مانند چرخ لاستيكي، موتور گازي و ابريشم مصنوعي را نيز در كارنامه فعاليت‌هاي خود به ثبت رسانده است.

زهرا هداوند

+ نوشته شده در جمعه ۱۳۹۰/۰۹/۱۸ساعت ۱۳:۵۵ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

 

 

پلیمرها، بخش عمده‌ای از مشتقات نفتی هستند که در انواع مختلف در صنعت پتروشیمی، تولید و در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه استفاده از پلیمرها به اندازه‌ای رایج شده که می‌توان گفت بدونِ استفاده از آنها بسیاری از نیازهای روزمره ما مختل خواهد شد. مقاله حاضر، پلیمرهای مقاوم حرارتی را مورد مطالعه قرار می‌دهد که علاوه بر مصارف متعدد، در صنایع هوا فضا نیز نقش عمده‌ای ایفا می‌کنند. هنگامی که ترکیبات آلی در دمای بالا حرارت داده می‌شوند، به تشکیل ترکیبات آروماتیک تمایل پیدا می‌کنند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که پلیمرهای آروماتیک باید در مقابل دماهای بالا مقاوم باشند. انواع وسیعی از پلیمرها که واحدهای تکراری آروماتیک دارند، در سال‌های اخیر توسعه و تکامل داده شده‌اند.

 این پلیمرها در صنایع هوا فضا مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا در برابر دمای زیاد پایداری مطلوبی از خود نشان می‌دهند. برای این که یک پلیمر در برابر حرارت و در برابر گرما مقاوم تلقی شود، نباید در زیر دمای ۴۰۰ درجه سانتی گراد تجزیه شود. هم چنین باید خواص مورد نیاز و سودمند خود را تا دماهای نزدیک به دمای تجزیه حفظ کند. این گونه پلیمرها دارای Tg بالا و دمای ذوب بالا هستند. پس می‌توان گفت پلیمرهای مقاوم حرارتی به پلیمرهایی گفته می‌شود که در دمای بالا بکار برده می‌شوند، به طوری که خواص مکانیکی، شیمیایی و ساختاری آنها، با خواص سایر پلیمرها در دماهای پایین متفاوت باشد. پلیمرهای مقاوم حرارتی به طور عمده در صنایع اتومبیل سازی، صنایع هوا فضا، قطعات الکترونیکی، عایق ها، لوله ها، انواع صافی ها، صنایع آشپزی و خانگی، چسب‌ها و پوشش سیم‌های مخصوص مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلیمرهای یاد شده هم به روش آلی و هم به روش معدنی تهیه می‌شوند. ذکر این نکته مهم است که روش آلی متداول‌تر بوده و اغلب پژوهش‌ها توسط دانشمندان پلیمر در این زمینه‌ها به ثمر رسیده است.

پایداری حرارتی

پایداری حرارتی پلیمرها، تابع فاکتورهای گوناگونی است. از آنجا که مقاومت حرارتی تابعی از انرژی پیوندی است، وقتی دما به حدی برسد که باعث شود پیوندها گسیخته شوند، پلیمر از طریق انرژی ارتعاشی شکسته می‌شود. پس پلیمرهایی که دارای پیوند ضعیفی هستند، در دمای بالا قابل استفاده نیستند و از بکار بردن مونومرها و هم چنین گروه‌های عاملی که باعث می‌شود این پدیده تشدید شود، باید خودداری کرد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۹/۱۷ساعت ۱۸:۱۱ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

جام جم آنلاين: اگرچه چند سالي است ظروف يكبار مصرف خواسته و ناخواسته مهمان سفره‌هاي ما شده‌اند، اما اين روزها كه بازار نذري داغ است با عبور از خيابان‌هاي پوشيده از پلاستيك‌هاي رنگارنگ، بيش از هميشه به حضور ناخوشايند اين پديده در زندگي شهري امروزي پي مي‌بريم.

البته وجود انبوه ظروف يكبار مصرف در پياده‌روها، خيابان‌ها، پارك‌ها و در نتيجه آلودگي بصري و آلودگي‌هاي زيست محيطي حاصل از آنها تنها بخشي از ماجراست؛ چراكه استفاده از اين ظروف ده‌ها بيماري را براي انسان به همراه دارد.

پلاستيك قاتل انسان و طبيعت

تحقيقات متعدد علمي نشان مي‌دهند ظروف يكبار مصرف پلاستيكي تا حدود ٣٠٠ سال بدون آن كه تجزيه شوند در طبيعت باقي مي‌مانند و در عين حال استفاده از آنها باعث ايجاد انواع سرطان‌ها و حتي انتقال مواد خطرناك از طريق ژن‌ها از نسلي به نسل ديگر مي‌شود.

به طور كلي پلاستيك‌هايي كه براي ساخت ظروف يكبار مصرف به كار مي‌روند، عمدتا از منابع نفتي مانند پلي‌استايرن، پلي‌اتيلن و پلي‌پروپيلن تهيه مي‌شوند. اين در حالي است كه استفاده از اين پليمرها بخصوص پلي‌استايرن، فقط براي مواد غذايي در دماي معمولي توصيه مي‌شود و استفاده از اين ظروف براي نگهداري مواد غذايي و نوشيدني‌هاي با دماي بالاي ٦٥ درجه سانتي‌گراد، به هيچ عنوان توصيه نمي‌شود، چراكه در دماي بالا پلي استايرن به منواستايرن تجزيه مي‌شود و تركيب اين ماده خطرناك با مواد غذايي و در نتيجه مصرف آن، در درازمدت روي سيستم اعصاب مركزي و گلبول قرمز تاثير منفي مي‌گذارد.

ظروف يكبار مصرف پلاستيكي يا فوم، عوارض كوتاه‌مدت و بلندمدتي بر سلامت دارد كه از عوارض كوتاه‌مدت آن مي‌توان به خستگي، بي‌حالي، عصبانيت و ضعف عضلاني اشاره كرد. اين ظروف در واقع از مونومراستايرن كه تركيبي آروماتيك است، تشكيل شده‌اند. استفاده از ظروف پلي‌استايرن براي مواد غذايي گرم و داغ، از نظر بهداشتي به هيچ عنوان مناسب نيست چون اين ظروف هميشه مقداري استايرن آزاد در تركيبات پليمري خود دارند كه فوق‌العاده سمي و سرطان‌زاست و 3 نوع سرطان شامل سرطان‌هاي كبد، ريه و پروستات از عوارض طولاني‌مدت استفاده از ظروف پلاستيكي يا فوم محسوب مي‌شود . متاسفانه زماني كه اين ظروف با مواد غذايي گرم و داغ ـ‌ و بويژه چرب ـ‌ تماس پيدا مي‌كنند، فرآيند آزاد شدن اين مونومر سمي تسريع مي‌شود. همه اين مضرات باعث شده تا وزارت بهداشت نگهداري، حمل و بسته‌بندي غذا در ظروف پلاستيكي پلي‌استايرني را ممنوع اعلام كند.

عوارض مصرف اين ظروف در حالي به اثبات رسيده است كه با صنعتي شدن زندگي امروزي استفاده از آنها در بيشتر كشورهاي جهان در سال‌هاي اخير، گسترش يافته است. اين در حالي است كه درحال حاضر ايران متاسفانه جزو معدود كشورهاي جهان در استفاده بيش از حد از ظروف يكبار مصرف پلاستيكي پلي‌استايرني است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۰/۰۹/۱۳ساعت ۲۱:۶ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

اصطلاح ارگانيك به معني آلي و طبيعي است، كشت ارگانيك (بدون استفاده از مواد شيميايي)‌، نوعي كشاورزي پايه است كه به مدت هزاران سال انجام شده است، اما بعد از انقلاب صنعتي استفاده از روش‌هاي غيرارگانيك آغاز شد كه البته برخي از آنها داراي عوارض جانبي جدي بودند. به عنوان نمونه كودهاي مصنوعي كه به عنوان جزئي اساسي در كشاورزي صنعتي و در طول قرن هجدهم استفاده مي‌شدند، ابتدا سوپرفسفات‌ها و سپس كودهاي برپايه آمونيوم بودند. اين كودهاي اوليه علاوه بر ارزان و قوي بودن به آساني و در حجم زياد امكان نقل و انتقال داشتند.
در دهه 1940، در پاسخ به صنعتي‌شدن كشاورزي، جنبشي در كشاورزي ارگانيك آغاز شد كه در واقع تجديد اين نوع از كشاورزي براي بازگرداندن تعادل از دست‌رفته در اثر رشد سريع تكنولوژي در كشورهاي در حال توسعه بود. مواد غذايي ارگانيك به محصولاتي اطلاق مي‌شود كه در توليد آنها از روش‌هاي مصنوعي و شيميايي براي كوددهي، كنترل علف‌هاي هرز يا جلوگيري از بيماري‌هاي دام استفاده نشده است. طي 2 دهه گذشته،‌ جهان به طور فزاينده‌‌اي به سوي سلامت و بهداشت محيط‌زيست سوق پيدا كرده و يكي از باورها براي داشتن محيط پاك‌تر و غذاي سالم‌تر،‌ استفاده از محصولات ارگانيك است.

مواد غذايي ارگانيك چگونه توليد مي‌شوند؟

مواد غذايي ارگانيك ‌بايد عاري از هرگونه مواد شيميايي و مصنوعي باشند.

پرهيز از استفاده از هرگونه مواد مصنوعي و شيميايي از آماده‌سازي زمين براي كشت آغاز مي‌شود. كشاورز نمي‌تواند از كودهاي سوختي استفاده كند يا به طور شيميايي مواد خاكش را تغيير دهد، همچنين مواد شيميايي براي مبارزه با آفات يا كنترل بيماري مجاز نيستند. در اين روش كشاورز مي‌تواند محصولاتش را با تركيبات يا روغن‌هاي حشره‌كش گياهي درمان كند، اما نمي‌تواند از اسپري‌هاي موجود در فروشگاه‌ها استفاده نمايد، مگر اين كه از نظر دارا بودن مواد آلي، گواهي شده باشند. موادغذايي ارگانيك نمي‌توانند به هيچ روشي از لحاظ ژنتيكي تغيير كنند.  چرا كه در تغييرات ژنتيكي براي توليد گونه‌هاي مقاوم‌تر يا خوش طعم‌تر واريته‌هاي گياهي يا در پرورش دام براي ايجاد حيوانات دورگه، دستكاري و اصلاحات ژنتيكي صورت مي‌گيرد كه غير ارگانيك محسوب مي‌شود، در حالي كه در توليدات ارگانيك، تغييرات در گياهان يا پرورش دام، از طريق تكنيك‌هاي انتخابي پرورش و گرده‌افشاني دستي صورت مي‌گيرد. نكته مهم اين است كه مواد غذايي ارگانيك نمي‌توانند با مواد غذايي غيرارگانيك در تماس باشند. در واقع به منظور اطمينان از اين كه آفت‌كش‌ها يا ساير مواد شيميايي با محصولات ارگانيك تماس حاصل نكنند، اين محصولات ‌بايد به طور جداگانه بسته‌بندي گرديده و حمل شوند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه ۱۳۹۰/۰۹/۱۱ساعت ۲۰:۰ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

خوشمزه یا بدمزه بودن هر غذا را ترکیبی از فرآیندهای فیزیولوژیک (سازوکار حیاتی) و سایکولوژیک(سازو کار روانی) تعیین می کند. بنابراین تاکنون ساخت سیستمی که بتواند خوشمزه بودن غذاها را تشخیص دهد کار سختی بوده است.

اما ظاهرا عده ای از پژوهشگران دانشگاه کپنهاگ به فکر افتاده اند که از تکنولوژی تشدید مغناطیسی (تکنولوژی به کار رفته در تهیه تصاویر MRI) برای تعیین کیفیت و مزه گوجه فرنگی ها استفاده کنند.

آنها ابتدا بر اساس یافته های تشدید مغناطیسی سطح قند و آمینو اسیدهای موجود در 18 نوع مختلف گوجه فرنگی را تعیین کردند. سپس انواع این گوجه فرنگی ها را به داوطلبین دادند تا آنها را بچشند و از لحاظ مزه و بافت گوجه فرنگی به این گونه ها نمره بدهند. بعد از آن اطلاعات مربوط به سطح و نوع مواد موجود در هر نوع گوجه فرنگی را با درجه بندی کیفی و کمی آن تطابق دادند تا الگویی برای تعیین تلخی، شیرینی، شوری، خوشمزه بودن، بدمزه بودن و حتی قوام و ساختار گوجه فرنگی به دست بیاورند.

محققین امیدوارند که سیستم ابداعی آنها بتواند بعنوان قسمتی از خط تولید کارخانه های کنسروسازی برای بهبود کیفیت محصولات به کار رود. می شود تصور کرد که در آینده کنسروها در طعمهای مختلف طبیعی دسته بندی و عرضه شوند و هرکس بتواند سازگار با ذائقه خودش یک نوع از آنها را انتخاب کند.

منبع

+ نوشته شده در دوشنبه ۱۳۹۰/۰۹/۰۷ساعت ۱۰:۵۰ قبل از ظهر توسط خانم راستاد |

جام جم آنلاين: دانشمندان موفق به ساخت سبک ترین ماده جهان شدند که این اختراع انقلابی در علوم الکترونیک و رایانه ایجاد خواهد کرد.

این ماده آن قدر سبک است که می توان آن را بر روی یک گل قاصدک قرار داد، بدون آنکه کوچکترین آسیبی به تخم های گل قاصدک وارد شود.

ماده یاد شده یک فلز فوق سبک است و به صورت مشبک و در ابعاد نانو طراحی شده است.

این ماده 100 بار سبک تر از «Styrofoam» است که نوعی «پلی استرن» خاص محسوب شده و در صنایع غذایی و برای بسته بندی و محافظت از آنها مورد استفاده قرار می گیرد. طراحی شبکه ای و خاص این ماده فلزی که به خوبی رساناست در آینده طراحی انواع سخت افزار و وسایل رایانه ای را با وزن بسیار کمتر و قابلیت های بیشتر ممکن خواهد کرد.

چگالی این ماده کمتر از یک هزارم آب است و عکس العمل آن هم خوب قلمداد شده است.

اگر چه جزییات زیادی از ترکیبات فلزی به کار گرفته شده در این ماده افشا نشده، اما گفته می شود که 90 درصد آن را نیکل تشکیل داده است. این ماده به غیر از صنعت «آی تی» در صنایعی همچون هوا- فضا، آکوستیک، ساخت باتری و ... هم کاربرد خواهد داشت.(فارس)

+ نوشته شده در دوشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۳۰ساعت ۱۷:۳۰ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

به مناسبت سالروز تولد ماري كوري كاشف راديوم:كشف راديوم از جمله اكتشافات مهمي است كه نه تنها توانست علم بررسي خواص مواد را تحت تاثير خود قرار دهد، بلكه سرآغازي براي شناخت انرژي اتمي و استفاده از آن در زمينه‌هاي مختلف بود. راديوم بهترين عنصر از مجموعه عناصري است كه تحت عنوان راديواكتيو از آنها نام برده مي‌شود. تا قبل از اين كه ماري كوري سال 1895 ميلادي تحقيقات خود را درباره كشف عناصر مختلف و شناخت خصوصيات آنها آغاز كند، هيچ‌كس درباره عنصر راديوم اطلاعي نداشت و در حقيقت اين عنصر هنوز كشف نشده بود. البته هانري بكرل، فيزيكدان فرانسوي در نتيجه تحقيقات خود متوجه شده بود كه اين عنصر شيميايي در مقايسه با ديگر عناصر خواص متفاوتي دارد و پرتوهاي نامرئي با خصوصيات شگفت‌انگيز از خود منتشر مي‌كند. ماري كوري سال 1867 در لهستان متولد شد و در 19 سالگي براي تحصيل در رشته شيمي به پاريس رفت و پس از پايان تحصيلاتش با پير كوري كه از فيزيكدانان فرانسوي بود، ازدواج كرد. ماري كوري و همسرش پس از تحقيقات و مطالعات بسيار بر روي سنگ‌هاي معدني دريافتند در سنگ معدن به جز اورانيوم، 2 عنصر پرتوزاي ديگر نيز وجود دارد. آنها اولين عنصر را براساس محل تولد ماري كوري، پولونيوم و دومين عنصر را كه از اهميت بسيار زيادي برخوردار و مقدمه‌اي براي شناخت انرژي اتمي و كاربرد آن بود، راديوم ناميدند. به اين ترتيب 26 دسامبر 1898 ميلادي به عنوان روز تولد راديوم در تاريخ علم به ثبت رسيد. خانواده كوري و هانري بكرل به خاطر تلاش‌هاي بي‌وقفه براي شناخت عناصر راديوم و پلونيوم جايزه نوبل فيزيك سال 1903 را از آن خود ساختند. ماري كوري اولين زني است كه موفق به كسب جايزه نوبل شد. پس از آن نيز مادام كوري همچنان به مطالعات خود در اين زمينه ادامه داد و سرانجام سال 1910 موفق شد راديوم خالص را نيز تهيه كند و به اين ترتيب سال 1911 براي دومين بار موفق به دريافت جايزه نوبل شد. ماري كوري تنها دانشمندي است كه موفق شده 2 بار جايزه ارزشمند نوبل را كسب كند. يكي از مهم‌ترين دستاوردهاي ماري‌ كوري اين بود كه پرتوهاي راديوم مي‌توانند بافت‌هاي زنده اندام‌هاي مختلف بدن موجودات را از بين ببرند. اين كشف بزرگ مورد توجه بسياري از پزشكان و پژوهشگراني كه در زمينه علوم زيستي فعاليت مي‌كردند قرار گرفت و بزودي پزشكان دريافتند كه مي‌توانند به كمك امواج راديوم بافت‌ها و تومورهاي بدخيم در بيماران سرطاني را از بين ببرند و همچنين بيماران مبتلا به بيماري‌هاي پوستي را نيز تحت درمان قرار بدهند. به اين ترتيب بسياري از بيماران سرطاني در سطح دنيا با استفاده از روش‌هاي درماني مبتني بر كاربرد پرتوهاي راديواكتيو عنصر راديوم تحت درمان قرار گرفته و از مرگ نجات يافته‌اند. اگرچه مادام كوري در نتيجه تحقيقات خود توانسته است جان بسياري از بيماران را نجات دهد اما به دليل 40 سال تحقيق درباره عناصر راديواكتيو در اثر ابتلا به بيماري سرطان خون جان خود را از دست داد اين در حالي است كه امروزه بسياري از بيماران عمر دوباره خود را مرهون تلاش‌هاي او هستند.

زهرا هداوند

+ نوشته شده در جمعه ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ساعت ۲۰:۱۰ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

ای قومِ به حج رفته کجایید، کجایید    معشوق همین جاست بیایید، بیایید

معشوق تو همسایه و دیوار به دیوار    در بادیه سرگشته، شما در چه هوایید؟!

گر صورت بی صورت معشوق ببینید    هم خواجه و هم خانه و هم کعبه شمایید

ده بار از آن راه بدان خانه برفتید    یک بار از این خانه برین بام برآیید

آن خانه لطیف است، نشانهاش بگفتید    از خواجه آن خانه نشانی بنمایید

(دیوان شمس)

+ نوشته شده در دوشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۱۶ساعت ۱۷:۱۶ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

لوئيس كارل پالينگ، شيميدان آمريكايي است كه تنها برنده 2 جايزه نوبل شيمي و فيزيك به شمار مي‌آيد و به عنوان فعال و حامي صلح نيز شناخته شده است. او در عين حال كه از تمامي جنبش‌هاي صلح‌طلب سراسر جهان حمايت مي‌كرد، به فعاليت‌هاي علمي و پژوهشي خود نيز ادامه مي‌داد. از پالينگ به عنوان يكي از برجسته‌ترين شيميدان‌هاي قرن بيستم ياد مي‌كنند. او كه سال 1901 در پورتلند اورگان چشم به دنيا گشود، از نخستين دانشمنداني محسوب مي‌شود كه مطالعات گسترده‌اي در زمينه شيمي كوانتوم و زيست‌شناسي مولكولي داشته است. پدر پالينگ يك داروفروش ساده و اصالتا آلماني بود كه بدون شك شغل وي تاثير زيادي در گرايش پسرش به مطالعات شيمي و فيزيك داشت. زماني كه تنها 9 سال داشت، پدرش از دنيا رفت و گرچه زندگي نه چندان راحتي را مي‌گذراند، علاقه شديدش به مطالعه كتاب‌هاي مختلف را نشان مي‌داد. همين گرايش موجب شد تا به همراه يكي از دوستانش آزمايشگاه كوچك و بسيار ساده‌اي راه‌اندازي كند. او در آن آزمايشگاه نمونه‌برداري‌هاي ساده‌اي انجام مي‌داد. با اين حال، مشكلات مالي موجب شد تا آنها آزمايشگاه محبوبشان را تعطيل كنند. لوئيس در دوران نوجواني و جواني مشكلات مالي زيادي داشت و حتي نتوانست مدرك ديپلمش را اخذ كند. به همين خاطر دست به انجام كارهاي عجيبي مي‌زد تا پول مورد نياز براي ادامه تحصيلش را به دست آورد. او بتدريج توانست در رشته مهندسي شيمي به تحصيلاتش ادامه دهد و طولي نكشيد كه وارد انستيتو فناوري كاليفرنيا شد. مطالعه درباره ساختار كريستالي مواد معدني از جمله مهم‌ترين كارهاي وي در دانشگاه بود. او حتي 7 مقاله مهم نيز در اين زمينه منتشر كرد. مطالعات وي همچنان ادامه داشت تا در نهايت در رشته فيزيك رياضيات و شيمي فيزيك موفق به اخذ مدرك دكتري شد. درحالي كه در دانشگاه اورگان به تحصيلاتش ادامه مي‌داد، بشدت مجذوب نظريه كوانتوم و مكانيك كوانتوم شد و در نهايت اين فرصت را پيدا كرد تا زير نظر 3 تن از دانشمندان برجسته آلماني، دانماركي و اتريشي به تحقيقاتش در اين زمينه ادامه دهد. لوئيس سخنراني‌هاي حيرت‌انگيزي درباره كوانتوم و مكانيك كوانتوم انجام مي‌داد، اما سخنراني كه درباره پيوندهاي شيميايي انجام داد موجب شد تا در سال 1954 جايزه نوبل شيمي را به دست آورد. كتاب معروف وي يعني «طبيعت پيوند شيميايي» هم اكنون به عنوان يكي از معتبرترين كتب دانش شيمي جهان به شمار مي‌آيد. دستاوردهاي وي در زمينه شيمي ارگانيك و غيرارگانيك با ارائه مفاهيم نويني در اين زمينه همراه بوده است.

مترجم: فاطمه پورمزرعه

+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۱۲ساعت ۸:۳۰ قبل از ظهر توسط خانم راستاد |

در هر جعبه كمك‌هاي اوليه حتما يك بطري محتوي محلول آب‌اكسيژنه كه از آن به عنوان يك محلول ضدعفوني‌كننده استفاده مي‌شود، پيدا مي‌كنيد. اگر مقداري از اين محلول شفاف را در محل بريدگي يا زخم بريزيد بلافاصله حباب‌هاي بسيار كوچك در محل زخم يا بريدگي ديده خواهد شد. به نظر شما ايجاد اين حباب‌ها ناشي از چيست و آيا استفاده از آن مي‌تواند نقش مهمي در ترميم سريع‌تر محل زخم داشته باشند؟
سلول‌هاي بدن شما به خوبي مي‌دانند آب اكسيژنه ماده‌اي سمي است كه در شرايط طبيعي و به دليل فعاليت‌‌هاي روزانه سلول‌ها در بدن ايجاد مي‌شود. سلول‌هاي حيواني محتوي آنزيمي به نام كاتالاز هستند كه پروكسيد هيدروژن يا همان آب اكسيژنه را به آب و اكسيژن كه ضرري به بدن نمي‌رسانند تبديل مي‌كنند و وقتي شما پروكسيد هيدروژن را به صورت مستقيم در محل زخم يا بريدگي مي‌ريزيد، آنزيم كاتالاز به طور ناگهاني فعال خواهد شد كه فعاليت اين آنزيم منجر به توليد آب و ميليون‌ها حباب كوچك اكسيژن در محل زخم مي‌شود. وقتي شما پروكسيد هيدروژن يا ‌آب اكسيژنه را روي سطح پوست مي‌ریزيد، هيچ حبابي را در سطح پوست‌تان مشاهده نخواهيد كرد چرا كه آنزيم كاتالاز داخل سلول‌هاي پوست قرار گرفته است اما با ايجاد هرگونه بريدگي يا خراش در سطح پوست محتوي سلول‌هاي آسيب‌ديده به سطح پوست راه خواهند يافت كه در نتيجه موجب مي‌شود آنزيم كاتالاز نيز در محل زخم ايجادشده آزاد شود. در حقيقت حباب‌هاي ايجاد شده در محل بريدگي پوست حاكي از آن است كه ماده ضد عفوني ريخته شده در محل آسيب‌ديده پوست با آنزيم كاتالاز خارج شده از سلول‌هاي آسيب‌ديده واكنش داده است، اما سوالي كه ممكن است براي شما هم پيش آمده باشد اين است كه آيا اين حباب‌هاي آزاد شده مي‌توانند در حفظ سلامت بدن نقشي را ايفا كنند؟ مهم‌ترين تغييري كه پروكسيد هيدروژن در محل آسيب‌ديدگي ايجاد مي‌كند از بين بردن باكتري‌هاست. در سلول‌هاي باكتريايي، آنزيم كاتالاز وجود ندارد و به همين علت پروكسيد هيدروژن مي‌تواند باكتري‌ها را منهدم كند و از بين ببرد. بدون حضور آنزيم كاتالاز باكتري‌ها در برابر پروكسيد هيدروژن هيچ مقاومتي از خود نشان نداده و به سرعت از بين مي‌روند.

اين حباب‌ها همچنين مي‌توانند موجب ايجاد فعاليت‌هايي در محل ايجاد زخم يا خراش‌هاي پوستي شوند و ذرات آلاينده‌اي را كه مي‌توانند پناهگاه خوبي براي رشد و گسترش آلودگي و ايجاد عفونت در بدن باشند از بين ببرند. به اين ترتيب مي‌توان گفت ريختن اين ماده ضدعفوني‌كننده همان طور كه از نامش پيداست موجب از بين بردن باكتري‌ها و سلول‌هاي آلاينده ايجاد‌كننده عفونت و بيماري مي‌شوند.

زهرا هداوند

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۱۱ساعت ۹:۰ قبل از ظهر توسط خانم راستاد |

روز مول سال 89

+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۰/۰۸/۰۱ساعت ۶:۲ قبل از ظهر توسط خانم راستاد |

قائم‌مقام سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد 91 از 17 آبان‌ماه خبر داد.

ابراهیم خدایی قائم‌مقام سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با فارس از آغاز ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۱ از ۱۷ آبان‌ماه خبر داد و مهلت داوطلبان برای ثبت‌نام را ۸ روز اعلام کرد.

به گفته وی ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد ۹۱ از ۱۷ آبان‌ماه آغاز می‌شود و تا ۲۵ آبان‌ماه ادامه دارد.

قائم‌مقام سازمان سنجش آموزش کشور زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۱ را روزهای ۲۶ تا ۲۸ بهمن‌ماه اعلام کرد.

وی از افزایش تعدادی رشته بین رشته‌ای در آزمون کارشناسی ارشد ۹۱ نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: ظرفیت پذیرش آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۱ هنوز مشخص نیست.

+ نوشته شده در شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۳۰ساعت ۸:۱۵ قبل از ظهر توسط خانم راستاد |

خواجه حافظ شیرازی تا قله ادبیات فارسی پیش رفت، سهل است که وی خود قله آفرین یکی از زنده ترین و فاخرترین زبانهای دنیا شد و گل سر سبد ادیبان و شاعرانی شد که هر کدام بابی از شهرهای حکمت و معرفت را گشودند.

روایت است هنگامی که قصد دفن حافظ را داشتند، عده‌ای از متعصبان با استناد به اشعار حافظ دربارهٔ میگساری با دفن وی به شیوهٔ مسلمانان مخالف بودند و در مقابل عدهٔ دیگر وی را فردی مسلمان و معتقد می‌دانستند. قرار شد که از دیوان حافظ فالی بگیرند که این بیت آمد:

قدم دریغ مدار از جـنازه حافـظ

که گر چه غرق گناه است می‌رود به بهشت

این شعر در بدخواهان شاعر تأثیر بسیاری می‌کند و همه را خاموش می‌کند.

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۲۰ساعت ۲۰:۴۲ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |


فرهنگستان علوم سلطنتی سوئد، جایزه نوبل شیمی 2011 را به دانیل شِشمن (Daniel shechtman)، استاد شیمی 70 ساله انستیتو فناوری تکنیون در حیفا (فلسطین اشغالی) برای کشف شبه‌بلورها اهدا کرد.

کاشی‌کاری‌های دوره اسلامی در درک آرایش اتم‌های در شبه‌بلورها نقش اساسی داشت.

به گزارش پایگاه اینترنتی بنیاد نوبل، در شبه‌بلورها یا کریستال‌واره‌ها، الگوهای شگفت‌انگیز کاشی‌کاری‌ها و موزاییک‌های دوره اسلامی را می‌بینیم که در مقیاس اتمی بازتولید شده‌اند، الگوهایی منظم که هرگز خودشان را تکرار نمی‌کنند. چنین آرایشی در شرایطی در شبه‌بلورها مشاهده شد که از نظر تئوری چنین چیزی غیرممکن بود و دانیل ششمن نبردی طولانی برای تغییر باورهای پذیرفته‌شده علم شیمی پشت سر گذاشت. برنده جایزه نوبل شیمی 2011، درک شیمی‌دانان را از ماده جامد تغییر داد.

در بامداد 8 آوریل 1982 / 21 فروردین 1361، تصویری خلاف قوانین طبیعت در میکروسکوپ الکترونی دانیل ششمن ظاهر شد! تصور بر این بود که در تمام مواد جامد، اتم‌ها در الگوهایی متقارن قرار گرفته‌اند که پیوسته تکرار می‌شوند. دانشمندان برای تولید بلورها به چنین الگوهای تکرارشونده‌ای نیاز داشتند. اما تصویر ششمن نشان می‌داد که اتم‌های درون بلور در الگویی غیرقابل تکرار قرار گرفته‌اند. چنین الگوهایی از نظر دانشمندان غیرممکن بود، مثل آن‌که بخواهید توپ چهل‌تکه فوتبال را درحالی‌که به قطعات 5 و 6 ضلعی نیاز دارد، فقط با قطعات شش‌ضلعی بسازید. کشف ششمن بسیار بحث‌برانگیز بود، اما او از این کشف خود دفاع کرد و به همین دلیل از او خواستند گروه تحقیقاتش‌اش را ترک کند. اما نبرد علمی او دانشمندان را مجبور کرد در باورهای خود نسبت به ماهیت ماده تجدیدنظر کنند.
کاشی‌کاری‌ها و موزاییک‌کاری‌های نامنظم دوره طلایی اسلامی، مانند کاشی‌های کاخ الحمبرا در اندولس اسپانیا یا سردر مسجد امام در اصفهان ایران به دانشمندان کمک کرد تا بفهمند شبه‌بلورها در ابعاد اتمی چطور تشکیل می‌شوند. در این کاشی‌کاری‌ها، همانند اتم‌ها، الگوها منظم‌اند و از قوانین ریاضی پیروی می‌کنند، اما هرگز تکرار نمی‌شوند. (برای مشاهده اینفوگراف در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید)

وقتی دانشمندان موفق شدند شبه‌بلورهای ششمن را توضیح دهند، از اصلی برآمده از ریاضیات و هنر استفاده کردند، یعنی نسبت طلایی. این مقدار توجه ریاضیدانان یونان باستان را به خود جلب کرده بود، چراکه به‌وفور در هندسه استفاده می‌شد. در شبه‌بلورها هم نسبت فواصل مختلف بین اتم‌ها با نسبت طلایی مرتبط است. پس از آن بود که دانشمندان توانستند انواع دیگر شبه‌بلورها را در آزمایشگاه‌ها تولید کنند و از آن جالب‌تر، شبه‌کریستال‌هایی را در سنگ‌های معدنی رودخانه‌ای در روسیه کشف کردند که به‌طور طبیعی تشکیل شده بودند. یک شرکت سوئدی نیز شبه‌کریستال‌ها را در نوع خاصی از فولاد کشف کرد که وجود این ساختارها به استحکام و سختی فولاد می‌افزود. دانشمندان امروز از شبه‌بلورها در محصولات مختلفی، از ماهی‌تابه گرفته تا موتورهای دیزل استفاده می‌کنند. دانیل ششمن (Daniel shechtman)، شهروند اسرائیل و متولد 1941 / 1320 در تل‌آویو است. دکترای خود را در سال 1972 / 1351 از انستیتو فناوری تکنیون-اسرائیل در بندر حیفا دریافت کرد و هم‌اکنون استاد برجسته و صاحب کرسی فیلیپ‌توبیاس در انستیتو فناوری تکنیون است.

منبع: خبر آنلاین

یک منبع مفید دیگر در این باره

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۳ساعت ۱۸:۰ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

گروه آزمون و سنجش: رييس سازمان سنجش و آموزش كشور، محمد حسين سرورالدين در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به آغاز ثبت‌نام آزمون كارشناسي ارشد سال 91 در آبان ماه، گفت: آزمون كارشناسي ارشد 91 دهه سوم بهمن ماه برگزار مي‌شود. رييس سازمان سنجش در خصوص نحوه اجراي برگزاري آزمون كارشناسي ارشد، خاطرنشان كرد: آزمون همانند سال گذشته برگزار مي‌شود و هيچ تغييري در آن اعمال نشده است.

+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۰ساعت ۱۴:۰ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

لیست ارائه دروس

وضعیت منابع

+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۷/۰۷ساعت ۲۰:۳۲ بعد از ظهر توسط خانم راستاد |

مطالب قدیمی‌تر